Makroekonomické události USA: Loganová z Fedu s jestřábím komentářem - monetární politika nemusí být dostatečně utažená

Makroekonomický zpravodaj
  |  
14.05.2024
  |  
Josef Kvarda
Lorie Loganová, prezidentka Federální rezervní banky Dallasu připustila, že monetární politika nemusí být dostatečně utažená k snížení inflace k cíli centrální banky Federálního rezervního systému 2 %. Vedle Michelle Bowmanové členky Rady guvernérů centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému jde o další hlas z lůna Fedu možnosti dalšího přitvrzení monetární politiky. Ačkoliv silná inflace v prvních třech měsících roku bankéře polekala a vedla k odkladu výhledu redukce stále historicky vysokých úrokových sazeb, představitelé Fedu nadále ujišťují, že jejich příští změnou by mělo být snížení včetně guvernéra Fedu Jerome Powella. Váhu většinovému názoru Fedu dodaly i slabší výsledky ekonomiky, než se čekalo (např. oslabení růstu spotřeby domácností včetně maloobchodu a tím i ekonomiky v prvním čtvrtletí, či dubnové ponoření aktivity služeb do mírné recese).

"Je příliš brzo přemýšlet o snižování úrokových sazeb," vyjasnila Loganová s tím, že cenové tlaky jsou podle Loganové stále příliš silné. Připustila i důležitá rizika vyšší inflace.

Trh práce a plošně ekonomika zůstávají silné s neobvyklou kombinací rapidního poklesu inflace v roce 2023. 

"Nepůjde ale měkké přistání, dokud nepřistaneme a ještě jsme nepřistáli," vysvětlila prezidentka s referencí k scénáři poklesu inflace bez spuštění bolestné recese anebo významných ztrát zaměstnanosti. 

Podle posledních komentářů bankéřů Fedu centrální banka považuje za příští změnu úrokových sazeb jejich snížení, odmítá však vydat přesnější časování tohoto kroku právě kvůli nečekaně silné inflaci a trhu práce. 

Makroekonomická data poslední dobou nově ukazují smíšená data ekonomické aktivity a trhu práce, spíše však v podobě lehkého zpomalování jejich růstů, zato však současně plošný růst zvýšené inflace v prvním kvartálu 2024.  

Poslední zprávy nečekaně silné ekonomiky, a hlavně nečekané zvýšení inflace v produkčním i spotřebitelském segmentu v lednu a únoru a na spotřebitelské úrovni i v březnu včetně komentářů bankéřů Fedu  odkládají předpokládané snižování úrokových sazeb, byť méně robustní zpráva trhu práce tento posun ztlumila. Velmi ostrý odklad nastal právě po nečekaném překonání již tak silných odhadů stále zvýšené spotřebitelské inflace za březen. Ceny futures kontraktů úrokových sazeb podle nástroje CME Group FedWatch Tool nyní implikují centrování očekávání obchodníků prvního snížení cíle hlavní úrokové sazby Fedu Federal Funds Rate aspoň o 25 bps potenciálně nejdříve až v druhém pololetí 2024 a to v září případně v listopadu. Letos klesající čekávání obchodníků prvního snížení cíle aspoň o 25 bps potenciálně v červnu na zasedání 11. - 12.6., které před výsledky březnové spotřebitelské inflace ještě převažovalo s pravděpodobností 56 % se po těchto datech propadlo jen na 15,2 % a pro zasedání 30. - 31.7. kleslo na 41,5 % z 48,4 % před týdnem. Teprve další termín zasedání Fedu monetární politiky 17. - 18.9. je podle trhu pohledem prvního snížení cíle hlavní úrokové sazby alespoň o 25 bps pravděpodobný s pravděpodobností 67 %, když předchozí týden to bylo 54 %. Před potvrzením výhledu Fedu trojího letošního snižování cíle hlavní úrokové sazby Fedu Federal Funds Rate o 25 bps ještě po zasedání monetární politiky 19. - 20.3. toto očekávání na konci ledna nicméně bylo skoro 100 %. Trhy podle aplikace pravděpodobnosti úrokové sazby London Stock Exchange Group snížily výhled redukce cíle hlavní úrokové sazby Fedu tento rok na 46 bps, tj. necelá dvě 25 bps z tří snížení o 25 bps ještě před několika týdny a šesti snížení (150 bps) očekávaných ještě v lednu (byť před méně silnou zprávou zaměstnanosti tento výhled klesl dokonce až k 31 bps). To ještě trh počítal s výrazným poklesem inflace, která zdálo se klesala mnohem rychleji, než se čekalo.  

 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia