Makroekonomické události USA: Jádrová spotřebitelská inflace (PCE) v dubnu mírně nad očekáváním, zůstává zvýšená satejně jako celková inflace

Makroekonomický zpravodaj
  |  
30.05.2023
  |  
Josef Kvarda
Spotřebitelská inflace Spojených států amerických měřená indexem cen spotřebitelských výdajů PCE v dubnu zůstávala zvýšená, jádrová inflace po očištění o ceny potravin a energií trochu víc, než čekal trh. Inflační ukazatele na meziroční úrovni nicméně ještě zůstávají silné. Index cen spotřebitelských výdajů PCE meziměsíčně vzrostl 0,4 % po růstu 0,1 % v březnu. Jeho meziroční růst posílil na 4,4 % z 4,2 %. Jádrový index cen spotřebitelských výdajů PCE (bez potravin a energií) meziměsíčně vzrostl 0,4 %, když trh čekal jeho zvýšení 0,3 % po růstu 0,3 % v březnu. Jeho meziroční růst 4,7 % překonal očekávání 4,6 % po růstu z 4,6 % v březnu. Omezení agregátní nabídky v důsledku koronavirové pandemie v souvislosti s oživením agregátní poptávky se současným útlumem pandemie a otevíráním obchodů, firem, veřejných institucí včetně škol a ekonomiky v důsledku progresivní vakcinační kampaně včetně ultraexpanzivní monetární a fiskální politiky s tlakem energetické a s ní související Ukrajinské krize přináší růst inflačních očekávání a tlaků. Nečekaně trvalá síla inflace vede k agresivnějšímu utahování monetární politiky centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému (od mírnění kvantitativního uvolňování zavedeného kvůli koronavirové pandemii po kvantitativní utahování neboli od nákupů cenných papírů po jejich prodeje od 1.6. s citelným růstem úrokových sazeb). Spotřebitelská i produkční inflace v meziročním srovnání přesto zůstávají vysoké. Spotřebitelská i produkční inflace od podzimu 2022 včetně svých jádrových indikátorů (bez cen potravin a energií) vykazují pokles. Míra poklesu inflace resp. přiblížení k inflačnímu cíli Fedu 2,0 % ovlivní i agresivitu, rychlost a celkový objem zvyšování úrokových sazeb centrální bankou stejně jako dobu jejich vysoké výše. Fed čeká, že silná inflace kvůli zdražování ropy a náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky během dlouhé koronavirové pandemie v tomto roce ještě zůstane vysoká, měla by se ale snižovat. Centrální banka říká, že se inflace časem vrátí k jejímu cíli 2 %, podle posledních makroekonomických projekcí z března 2023 by tak mělo nastat v letech 2024 - 2025.

USA: Index cen spotřebitelských výdajů (Index cen spotřebitelských výdajů PCE, 4 2023, meziměsíční změna)

Skutečnost: 0,4 %
Očekávání:
Předchozí:   0,1 %

USA: Index cen spotřebitelských výdajů (Index cen spotřebitelských výdajů PCE, 4 2023, meziroční změna)

Skutečnost: 4,4 %
Očekávání:
Předchozí:   4,2 %

USA: Index jádrových cen spotřebitelských výdajů (Index cen spotřebitelských výdajů PCE bez cen potravin a energií, 4 2023, meziměsíční změna)

Skutečnost: 0,4 %
Očekávání:  0,3 %
Předchozí:   0,3 %

USA: Index jádrových cen spotřebitelských výdajů (Index cen spotřebitelských výdajů PCE bez cen potravin a energií, 4 2023, meziroční změna)

Skutečnost: 4,7 %
Očekávání:  4,6 %
Předchozí:   4,6 %

Spotřebitelská inflace Spojených států amerických měřená indexem cen spotřebitelských výdajů PCE v dubnu zůstávala zvýšená, jádrová inflace po očištění o ceny potravin a energií trochu víc, než čekal trh. Inflační ukazatele na meziroční úrovni nicméně ještě zůstávají silné. Omezení agregátní nabídky v důsledku koronavirové pandemie v souvislosti s oživením agregátní poptávky se současným útlumem pandemie a otevíráním obchodů, firem, veřejných institucí včetně škol a ekonomiky v důsledku progresivní vakcinační kampaně včetně ultraexpanzivní monetární a fiskální politiky s tlakem energetické a s ní související Ukrajinské krize přináší růst inflačních očekávání a tlaků. Nečekaně trvalá síla inflace vede k agresivnějšímu utahování monetární politiky centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému (od mírnění kvantitativního uvolňování zavedeného kvůli koronavirové pandemii po kvantitativní utahování neboli od nákupů cenných papírů po jejich prodeje od 1.6. s citelným růstem úrokových sazeb). Spotřebitelská i produkční inflace v meziročním srovnání přesto zůstávají vysoké. Spotřebitelská i produkční inflace od podzimu 2022 včetně svých jádrových indikátorů (bez cen potravin a energií) vykazují pokles. Míra poklesu inflace resp. přiblížení k inflačnímu cíli Fedu 2,0 % ovlivní i agresivitu, rychlost a celkový objem zvyšování úrokových sazeb centrální bankou stejně jako dobu jejich vysoké výše. Fed čeká, že silná inflace kvůli zdražování ropy a náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky během dlouhé koronavirové pandemie v tomto roce ještě zůstane vysoká, měla by se ale snižovat. Centrální banka říká, že se inflace časem vrátí k jejímu cíli 2 %, podle posledních makroekonomických projekcí z března 2023 by tak mělo nastat v letech 2024 - 2025. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia