Makroekonomické události USA: Inflace příští rok podle Goldman Sachs významně oslabí

Makroekonomický zpravodaj
  |  
15.11.2022
  |  
Josef Kvarda
Investiční banka Spojených států amerických Goldman Sachs předpovídá, že inflace USA v roce 2023 silně klesne kvůli polevení překážek dodavatelských řetězců, kulminaci inflace segmentu bydlení a kvůli pomalejšímu růstu mezd.

Banka předpovídá, že preferovaný inflační ukazatel centrální banky, Federálního rezervního systému, jádrový index cen osobních spotřebitelských výdajů PCE (PCE bez cen potravin a energií) příští rok klesne na 2,9 % z aktuálních 5,1 %.

Inflace v posledních měsících vykazuje kulminaci a poslední data za říjen meziměsníční růsty spotřebitelských i produkčních cen včetně jejich jader ukázaly dokonce markantní pokles anualizované inflace dokonce do pásma svéhodllouhodobého normálu a cíle Fedu 2,0 %. To potvrzují i náznaky Fedu, že ztlumí zvyšování cíle své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate.

Silná inflace letos vedla k ostrému zvyšování úrokových sazeb a ochlazení ekonomiky, což oslabilo dluhopisy i akcie a posílilo dolar. Hlavní akciový index S&P 500 je letos oslaben kolem 16 % a míří za svou nejhorší výkonností od světové finanční a hospodářské krize let 2008 - 2009.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia