Makroekonomické události USA: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board v září vzrostl značně víc, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
29.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v září k srpnu vzrostl značně víc, než se čekalo. Jde o jeho druhý měsíc v řadě po třech měsících poklesů. Celkový sentiment zůstává solidní hlavně díky aktuálně silnému trhu práce, ovšem velké obavy ze silné inflace, zvyšování úrokových sazeb a hospodářské recese trvají. Souhrnný index spotřebitelského sentimentu vzrostl o dost silněji, než se čekalo na 108,0 bodů z 103,6 bodů (revize zvýšení z 103,2 bodů) v srpnu, trh čekal jeho jen menší růst na 104,5 bodů. Růst indexu byl dán značným zlepšením podindexů současné situace (po jeho setrvalém poklesu od dubna do července) i očekávání (z letních minim). Zlepšení hodnocení současné situace pomohlo významně méně pesimistické hodnocení ekonomiky i optimističtější pohled na trh práce. V případě hodnocení očekávání se značně zlepšilo pesimistické posouzení ekonomiky a trhu práce i optimističtější pohled na finanční situaci domácností. Sentiment drží hlavně robustní hodnocení současné situace. Celkově totiž lidé v USA cítí setrvalé zlepšování již tak silného trhu práce v souvislosti s progresivní vakcinační kampaní, útlumem pandemie, otevíráním obchodů, firem a ekonomiky. To je důležité, neboť silnější komfortní pocit domácností uvolňuje významnou sílu spotřebitelské poptávky nasměrováním nahromaděných příjmů neutracených během karantén a uzavřených obchodů a ekonomiky a navýšených mohutnou fiskální pomocí z úspor do spotřeby. Očekávání nicméně slábnou se signálem slábnutí ekonomiky. Očekávání jsou snížená kvůli silné inflaci, redukci monetární expanze ze strany centrální banky Federálního rezervního systému a válce na Ukrajině a taky silnější korekcí akciového trhu. Před pandemií byl spotřebitelský sentiment v oblastech dlouhodobých maxim, největších od roku 2000 před masivní korekcí technologických akcií v roce 2000 a před korporátními skandály USA a teroristickými útoky 11.9. v roce 2001. Nebezpečím jsou stále zvýšená inflace, útlum podpory ekonomiky ultraexpanze monetární politiky Fedu, hospodářská recese, možná silnější korekce akciového trhu, pandemie i Ukrajinská krize.

USA: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (9 2022, v bodech)

Skutečnost: 108,0
Očekávání:   104,5
Předchozí:   103,6 (revize z 103,2)

Rozbor: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v září k srpnu vzrostl značně víc, než se čekalo. Jde o jeho druhý měsíc v řadě po třech měsících poklesů. Celkový sentiment zůstává solidní hlavně díky aktuálně silnému trhu práce, ovšem velké obavy ze silné inflace, zvyšování úrokových sazeb a hospodářské recese trvají. 

Růst indexu byl dán značným zlepšením podindexů současné situace (po jeho setrvalém poklesu od dubna do července) i očekávání (z letních minim). Zlepšení hodnocení současné situace pomohlo významně méně pesimistické hodnocení ekonomiky i optimističtější pohled na trh práce. V případě hodnocení očekávání se značně zlepšilo pesimistické posouzení ekonomiky a trhu práce i optimističtější pohled na finanční situaci domácností. 

Podle Lynn Francové, seniorní ředitelky Ekonomických indikátorů a přehledů asociace Conference Board spotřebitelský sentiment v září vytáhla zvláště pracovní místa, mzdy a pokles cen benzínu. “Obavy z inflace se v září dále rozptýlily - k čemuž významně pomohly klesající ceny na benzínových pumpách - a jsou nyní na jejich nejnižší úrovni od začátku roku.” Francová dále uvedla, že záměry koupě bydlení oslabily. “To nepochybně reflektuje rostoucí hypoteční úrokové sazby a chladnoucí trh domů. Podle ředitelky inflace a zvyšování úrokových sazeb zůstávají silnými tlaky růstu v krátkém období.

Hodnocení: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v září k srpnu vzrostl značně víc, než se čekalo. Jde o jeho druhý měsíc v řadě po třech měsících poklesů. Celkový sentiment zůstává solidní hlavně díky aktuálně silnému trhu práce, ovšem velké obavy ze silné inflace, zvyšování úrokových sazeb a hospodářské recese trvají. 

Sentiment drží hlavně robustní hodnocení současné situace. Celkově totiž lidé v USA cítí setrvalé zlepšování již tak silného trhu práce v souvislosti s progresivní vakcinační kampaní, útlumem pandemie, otevíráním obchodů, firem a ekonomiky. To je důležité, neboť silnější komfortní pocit domácností uvolňuje významnou sílu spotřebitelské poptávky nasměrováním nahromaděných příjmů neutracených během karantén a uzavřených obchodů a ekonomiky a navýšených mohutnou fiskální pomocí z úspor do spotřeby. Očekávání nicméně slábnou se signálem slábnutí ekonomiky. Očekávání jsou snížená kvůli silné inflaci, redukci monetární expanze ze strany centrální banky Federálního rezervního systému a válce na Ukrajině a taky silnější korekcí akciového trhu. Před pandemií byl spotřebitelský sentiment v oblastech dlouhodobých maxim, největších od roku 2000 před masivní korekcí technologických akcií v roce 2000 a před korporátními skandály USA a teroristickými útoky 11.9. v roce 2001. Nebezpečím jsou stále zvýšená inflace, útlum podpory ekonomiky ultraexpanze monetární politiky Fedu, hospodářská recese, možná silnější korekce akciového trhu, pandemie i Ukrajinská krize.  

 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia