Makroekonomické události USA: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board v srpnu po třech měsících poklesů vzrostl značně víc, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
13.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v srpnu k červenci po třech měsících poklesů vzrostl značně víc, než se čekalo. Celkový sentiment zůstává solidní hlavně díky aktuálně silnému trhu práce. Souhrnný index spotřebitelského sentimentu vzrostl o dost silněji, než se čekalo na 103,2 bodů z 95,7 bodů (revize zvýšení z 95,3 bodů) v červenci, trh čekal jen jeho menší růst na 97,7 bodů. Růst indexu byl dán zlepšením podindexů současné situace (poprvé od března) i očekávání (z červencového 9letého minima). Zlepšení hodnocení současné situace pomohlo méně pesimistické hodnocení ekonomiky. V případě hodnocení očekávání se zlepšilo pesimistické posouzení ekonomiky a trhu práce i optimističtější pohled na finanční situaci domácností. Podle Lynna Franca, seniorního ředitele Ekonomických indikátorů asociace Conference Board obavy inflace pokračovaly v jejich poklesu, ale zůstávaly zvýšené. Franco dále řekl, že záměry dovolených dosáhly na své 8leté maximum. Sentiment drží hlavně robustní hodnocení současné situace. Celkově totiž lidé v USA cítí setrvalé zlepšování již tak silného trhu práce v souvislosti s progresivní vakcinační kampaní, útlumem pandemie, otevíráním obchodů, firem a ekonomiky. To je důležité, neboť silnější komfortní pocit domácností uvolňuje významnou sílu spotřebitelské poptávky nasměrováním nahromaděných příjmů neutracených během karantén a uzavřených obchodů a ekonomiky a navýšených mohutnou fiskální pomocí z úspor do spotřeby. Očekávání nicméně slábnou se signálem slábnutí ekonomiky. Očekávání jsou snížená kvůli silné inflaci, redukci monetární expanze ze strany centrální banky Federálního rezervního systému a válce na Ukrajině a taky silnější korekcí akciového trhu. Před pandemií byl spotřebitelský sentiment v oblastech dlouhodobých maxim, největších od roku 2000 před masivní korekcí technologických akcií v roce 2000 a před korporátními skandály USA a teroristickými útoky 11.9. v roce 2001. Nebezpečím jsou stále pandemie, zvýšená inflace, útlum podpory ekonomiky ultraexpanze monetární politiky centrální banky USA Federálního rezervního systému, možná silnější korekce akciového trhu a Ukrajinská krize.

USA: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (8 2022, v bodech)

Skutečnost: 103,2
Očekávání:   97,7
Předchozí:    95,7 (revize z 95,3)

Rozbor: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v srpnu k červenci po třech měsících poklesů vzrostl značně víc, než se čekalo. Celkový sentiment zůstává solidní hlavně díky aktuálně silnému trhu práce. 

Růst indexu byl dán zlepšením podindexů současné situace (poprvé od března) i očekávání (z červencového 9letého minima). Zlepšení hodnocení současné situace pomohlo méně pesimistické hodnocení ekonomiky. V případě hodnocení očekávání se zlepšilo pesimistické posouzení ekonomiky a trhu práce i optimističtější pohled na finanční situaci domácností. 

Podle Lynna Franca, seniorního ředitele Ekonomických indikátorů asociace Conference Board obavy inflace pokračovaly v jejich poklesu, ale zůstávaly zvýšené. Franco dále řekl, že záměry dovolených dosáhly na své 8leté maximum. 

Hodnocení: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v srpnu k červenci po třech měsících poklesů vzrostl značně víc, než se čekalo. Celkový sentiment zůstává solidní hlavně díky aktuálně silnému trhu práce. 

Sentiment drží hlavně robustní hodnocení současné situace. Celkově totiž lidé v USA cítí setrvalé zlepšování již tak silného trhu práce v souvislosti s progresivní vakcinační kampaní, útlumem pandemie, otevíráním obchodů, firem a ekonomiky. To je důležité, neboť silnější komfortní pocit domácností uvolňuje významnou sílu spotřebitelské poptávky nasměrováním nahromaděných příjmů neutracených během karantén a uzavřených obchodů a ekonomiky a navýšených mohutnou fiskální pomocí z úspor do spotřeby. Očekávání nicméně slábnou se signálem slábnutí ekonomiky. Očekávání jsou snížená kvůli silné inflaci, redukci monetární expanze ze strany centrální banky Federálního rezervního systému a válce na Ukrajině a taky silnější korekcí akciového trhu. 

Před pandemií byl spotřebitelský sentiment v oblastech dlouhodobých maxim, největších od roku 2000 před masivní korekcí technologických akcií v roce 2000 a před korporátními skandály USA a teroristickými útoky 11.9. v roce 2001. 

Nebezpečím jsou stále pandemie, zvýšená inflace, útlum podpory ekonomiky ultraexpanze monetární politiky centrální banky USA Federálního rezervního systému, možná silnější korekce akciového trhu a Ukrajinská krize.  

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia