Makroekonomické události USA: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board v listopadu klesl o něco méně, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
29.11.2022
  |  
Josef Kvarda
Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v listopadu k říjnu klesl o něco méně, než se čekalo. Silná inflace nutí centrální banku, Federální rezervní systém zvyšovat úrokové sazby, což oslabuje hospodářství. Celkový sentiment zůstává solidní hlavně díky aktuálně silnému trhu práce, ovšem velké obavy ze silné inflace, zvyšování úrokových sazeb a hospodářské recese trvají. Souhrnný index spotřebitelského sentimentu klesl o trochu méně, než se čekalo na 100,2 bodů z 102,2 bodů (revize snížení z 102,5 bodů) v říjnu, trh čekal jeho jen lehce větší pokles na 100,0 bodů. Pokles indexu byl dán snížením podindexu současné situace i podindexu očekávání. Zhoršení hodnocení současné situace pomohlo pesimističtější hodnocení ekonomiky i přes optimističtější pohled na trh práce. V případě hodnocení očekávání se poněkud zhoršilo pesimistické posouzení trhu práce i optimistický pohled na finanční situaci domácností, pesimistický výhled ekonomiky se zlepšil. Sentiment drží hlavně robustní hodnocení současné situace. Celkově totiž lidé v USA cítí setrvalé zlepšování již tak silnéhotrhu práce v souvislosti s progresivní vakcinační kampaní, útlumem pandemie, otevíráním obchodů, firem a ekonomiky. To je důležité, neboť silnější komfortní pocit domácností uvolňuje významnou sílu spotřebitelské poptávky nasměrováním nahromaděných příjmů neutracených během karantén a uzavřených obchodů a ekonomiky a navýšených mohutnou fiskální pomocí z úspor do spotřeby. Očekávání nicméně slábnou se signálem slábnutí ekonomiky. Očekávání jsou snížená kvůli silné inflaci, redukci monetární expanze ze strany centrální banky Federálního rezervního systému a válce na Ukrajině a taky silnější korekcí akciového trhu. Nebezpečím jsou stále zvýšená inflace, útlum podpory ekonomiky ultraexpanze monetární politiky Fedu, hospodářská recese, možná silnější korekce akciového trhu, pandemie i Ukrajinská krize. Před pandemií byl spotřebitelský sentiment v oblastech dlouhodobých maxim, největších od roku 2000 před masivní korekcí technologických akcií v roce 2000 a před korporátními skandály USA a teroristickými útoky 11.9. v roce 2001.

USA: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (11 2022, v bodech)

Skutečnost: 100,2
Očekávání:  100,0
Předchozí:   102,2 (revize z 102,5)

Rozbor: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v listopadu k říjnu klesl o něco méně, než se čekalo. Silná inflace nutí centrální banku, Federální rezervní systém zvyšovat úrokové sazby, což oslabuje hospodářství. Celkový sentiment zůstává solidní hlavně díky aktuálně silnému trhu práce, ovšem velké obavy ze silné inflace, zvyšování úrokových sazeb a hospodářské recese trvají.

Zhoršení hodnocení současné situace pomohlo pesimističtější hodnocení ekonomiky i přes optimističtější pohled na trh práce. V případě hodnocení očekávání se poněkud zhoršilo pesimistické posouzení trhu práce i optimistický pohled na finanční situaci domácností, pesimistický výhled ekonomiky se zlepšil.

"Index současné situace dále zmírnil, což dále naznačuje, že ekonomika ke konci roku ztratila sílu. Očekávání spotřebitelů jejich krátkodobého výhledu zůstávají temná. Ve skutečnosti,index očekávání je pod hladinou 80 bodů, což naznačuje, že pravděpodobnost recese zůstává zvýšená. Inflační očekávání se zvýšila na jejich nejvyšší hladinu od července. Mohou za to hlavně ceny benzínu a potravin. Kombinace inflace a zvyšování úrokových sazeb bude nadále klást překážky sentimentu a ekonomickému růstu do začátku roku 2023," míní Lynn Francová, seniorní ředitelka Ekonomických indikátorů asociace Conference Board.

Hodnocení: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v listopadu k říjnu klesl o něco méně, než se čekalo. Silná inflace nutí centrální banku, Federální rezervní systém zvyšovat úrokové sazby, což oslabuje hospodářství. Celkový sentiment zůstává solidní hlavně díky aktuálně silnému trhu práce, ovšem velké obavy ze silné inflace, zvyšování úrokových sazeb a hospodářské recese trvají.

Sentiment drží hlavně robustní hodnocení současné situace. Celkově totiž lidé v USA cítí setrvalé zlepšování již tak silného trhu práce v souvislosti s progresivní vakcinační kampaní, útlumem pandemie, otevíráním obchodů, firem a ekonomiky. To je důležité, neboť silnější komfortní pocit domácností uvolňuje významnou sílu spotřebitelské poptávky nasměrováním nahromaděných příjmů neutracených během karantén a uzavřených obchodů a ekonomiky a navýšených mohutnou fiskální pomocí z úspor do spotřeby. Očekávání nicméně slábnou se signálem slábnutí ekonomiky. Očekávání jsou snížená kvůli silné inflaci, redukci monetární expanze ze strany centrální banky Federálního rezervního systému a válce na Ukrajině a taky silnější korekcí akciového trhu.

Nebezpečím jsou stále zvýšená inflace, útlum podpory ekonomiky ultraexpanze monetární politiky Fedu, hospodářská recese, možná silnější korekce akciového trhu, pandemie i Ukrajinská krize.

Před pandemií byl spotřebitelský sentiment v oblastech dlouhodobých maxim, největších od roku 2000 před masivní korekcí technologických akcií v roce 2000 a před korporátními skandály USA a teroristickými útoky 11.9. v roce 2001.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia