Makroekonomické události USA: Index spotřebitelské důvěry Conference Board v říjnu klesl víc, než se čekalo s růstem cen ropy a obavami o ekonomiku

Makroekonomický zpravodaj
  |  
25.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v říjnu k září klesl víc, než se čekalo. Mohl se projevit silný růst cen ropy a v této souvislosti i obavy domácností o ekonomiku. Silná inflace nutí centrální banku, Federální rezervní systém zvyšovat úrokové sazby, což oslabuje hospodářství. Celkový sentiment zůstává solidní hlavně díky aktuálně silnému trhu práce, ovšem velké obavy ze silné inflace, zvyšování úrokových sazeb a hospodářské recese trvají. Souhrnný index spotřebitelského sentimentu klesl víc, než se čekalo na 102,5 bodů z 107,8 bodů (revize snížení z 108,0 bodů) v září, trh čekal jeho jen menší pokles na 106,5 bodů. Pokles indexu byl dán hlavně silným snížením podindexu současné situace, ale i podindexu očekávání. Zhoršení hodnocení současné situace pomohlo výrazně pesimističtější hodnocení ekonomiky i méně optimističtější pohled na trh práce. V případě hodnocení očekávání se poněkud zhoršilo pesimistické posouzení ekonomiky, trhu práce i optimistický pohled na finanční situaci domácností. Sentiment drží hlavně robustní hodnocení současné situace. Celkově totiž lidé v USA cítí setrvalé zlepšování již tak silného trhu práce v souvislosti s progresivní vakcinační kampaní, útlumem pandemie, otevíráním obchodů, firem a ekonomiky. To je důležité, neboť silnější komfortní pocit domácností uvolňuje významnou sílu spotřebitelské poptávky nasměrováním nahromaděných příjmů neutracených během karantén a uzavřených obchodů a ekonomiky a navýšených mohutnou fiskální pomocí z úspor do spotřeby. Očekávání nicméně slábnou se signálem slábnutí ekonomiky. Očekávání jsou snížená kvůli silné inflaci, redukci monetární expanze ze strany centrální banky Federálního rezervního systému a válce na Ukrajině a taky silnější korekcí akciového trhu. Před pandemií byl spotřebitelský sentiment v oblastech dlouhodobých maxim, největších od roku 2000 před masivní korekcí technologických akcií v roce 2000 a před korporátními skandály USA a teroristickými útoky 11.9. v roce 2001.Nebezpečím jsou stále zvýšená inflace, útlum podpory ekonomiky ultraexpanze monetární politiky Fedu, hospodářská recese, možná silnější korekce akciového trhu, pandemie i Ukrajinská krize.

USA: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (10 2022, v bodech)

Skutečnost: 102,5
Očekávání:  106,5
Předchozí:   107,8 (revize z 108,0)

Rozbor: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v říjnu k září kleslvíc, než se čekalo. Mohl se projevit silný růst cen ropy a v této souvislosti i obavy domácností o ekonomiku. Silná inflace nutí centrální banku, Federální rezervní systém zvyšovat úrokové sazby, což oslabuje hospodářství. Celkový sentiment zůstává solidní hlavně díky aktuálně silnému trhu práce, ovšem velké obavy ze silné inflace, zvyšování úrokových sazeb a hospodářské recese trvají.

"Index současné situace prudce klesl, což naznačuje, že ekonomický růst na začátku čtvrtého čtvrtletí oslabil. Očekávání spotřebitelů jejich krátkodobého výhledu zůstávají chmurná. Index očekávání stále zůstává pod hladinou 80 bodů - úrovní spojenou s recesí - což naznačuje, že se zdá, že rizika recese rostou. Hlavně, obavy z inflace - které od července slábly - se znovu zvýšily s cenami benzínu a potravin sloužícími jako hlavní motory," míní Lynn Francová, seniorní ředitelka Ekonomických indikátorů asociace Conference Board.

Hodnocení: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v říjnu k září kleslvíc, než se čekalo. Mohl se projevit silný růst cen ropy a v této souvislosti i obavy domácností o ekonomiku. Silná inflace nutí centrální banku, Federální rezervní systém zvyšovat úrokové sazby, což oslabuje hospodářství. Celkový sentiment zůstává solidní hlavně díky aktuálně silnému trhu práce, ovšem velké obavy ze silné inflace, zvyšování úrokových sazeb a hospodářské recese trvají.

Sentiment drží hlavně robustní hodnocení současné situace. Celkově totiž lidé v USA cítí setrvalé zlepšování již tak silnéhotrhu práce v souvislosti s progresivní vakcinační kampaní, útlumem pandemie, otevíráním obchodů, firem a ekonomiky. To je důležité, neboť silnější komfortní pocit domácností uvolňuje významnou sílu spotřebitelské poptávky nasměrováním nahromaděných příjmů neutracených během karantén a uzavřených obchodů a ekonomiky a navýšených mohutnou fiskální pomocí z úspor do spotřeby.Očekávání nicméně slábnou se signálem slábnutí ekonomiky.Očekávání jsou snížená kvůli silné inflaci, redukci monetární expanze ze strany centrální banky Federálního rezervního systému a válce na Ukrajině a taky silnější korekcí akciového trhu.

Nebezpečím jsou stále zvýšená inflace, útlum podpory ekonomiky ultraexpanze monetární politiky Fedu, hospodářská recese, možná silnější korekce akciového trhu, pandemie i Ukrajinská krize.

Před pandemií byl spotřebitelský sentiment v oblastech dlouhodobých maxim, největších od roku 2000 před masivní korekcí technologických akcií v roce 2000 a před korporátními skandály USA a teroristickými útoky 11.9. v roce 2001.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia