Makroekonomické události USA: Index současné ekonomické aktivity Fedu Philadelphie v září klesl o dost víc, než se čekalo do pásma recese, tlaky kapacit a inflace slábnou, podobně vyznívá i výhled pro první kvartál 2023

Makroekonomický zpravodaj
  |  
15.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie (včetně jejich půlročního výhledu) v září k srpnu klesl o dost víc, než se čekalo do pásma recese. Pozitivem dat je však další pokles tlaků kapacit a inflace. Podobně vyznívá i výhled pro první kvartál 2023. Menší růst obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu ze srpna tak v září přešel do jejího menšího poklesu, trh čekal jen zmírnění tohoto růstu ekonomické aktivity. Index tak nečekaně silně klesl na - 9,9 bodů z 6,2 bodů v srpnu, trh čekal jeho pokles jen na 2,8 bodů. Pohledem průmyslových firem oblasti na jejich hospodaření ve srovnání se srpnem značně zesílil pokles nových zakázek z malé na solidní rychlost. Růst cen těchto firem znázorňující inflační tlaky je stále robustní, avšak poslední dobou vykazuje značné zmírnění. Rychlost růstu cen vstupů klesla ze silného tempa na solidní a rychlost růstu cen vlastní produkce vzrostla a zůstala solidní. Růst zaměstnanosti těchto průmyslových firem meziměsíčně značně klesl, zůstal však solidní. Půlroční výhled obecné ekonomické aktivity dle těchto firem pro úvod roku 2023 sice meziměsíčně vzrostl, ale stále pouze v pásmu menší recese. Půlroční výhled jejich nových zakázek otočil z menšího poklesu do drobného růstu. Pro stejné období pak průmyslové firmy oblasti pohledem své aktivity čekají opět silný růst jejich cen vstupů a vlastní produkce, v obou případech méně, než předchozí měsíc. Výhled oživení zaměstnanosti se vůči srpnu lehce snížil. Meziměsíčně se značně snížil výhled investic z optimistické do mírné polohy. Obecně a celkově, zpráva ve Spojených státech amerických naznačuje útlum ekonomické a investiční aktivity i s tlaky na kapacity firem včetně trhu práce a růstu cen, které ale mají zůstat robustní. Zvyšování úrokových sazeb kvůli silné inflaci a Ukrajinská krize naznačují pokles ekonomického růstu a aktivity.

USA: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Fedu Philadelphie (9 2022, body):

Skutečnost:   - 9,9
Očekávání:       2,8
Předchozí:        6,2

Rozbor: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie (včetně jejich půlročního výhledu) v září k srpnu klesl o dost víc, než se čekalo do pásma recese. Pozitivem dat je však další pokles tlaků kapacit a inflace. Podobně vyznívá i výhled pro první kvartál 2023. Menší růst obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu ze srpna tak v září přešel do jejího menšího poklesu, trh čekal jen zmírnění tohoto růstu ekonomické aktivity. 

Pohledem průmyslových firem oblasti na jejich hospodaření ve srovnání se srpnem značně zesílil pokles nových zakázek z malé na solidní rychlost. Růst cen těchto firem znázorňující inflační tlaky je stále robustní, avšak poslední dobou vykazuje značné zmírnění. Rychlost růstu cen vstupů klesla ze silného tempa na solidní a rychlost růstu cen vlastní produkce vzrostla a zůstala solidní. Růst zaměstnanosti těchto průmyslových firem meziměsíčně značně klesl, zůstal však solidní. Půlroční výhled obecné ekonomické aktivity dle těchto firem pro úvod roku 2023 sice meziměsíčně vzrostl, ale stále pouze v pásmu menší recese. 

Půlroční výhled jejich nových zakázek otočil z menšího poklesu do drobného růstu. Pro stejné období pak průmyslové firmy oblasti pohledem své aktivity čekají opět silný růst jejich cen vstupů a vlastní produkce, v obou případech méně, než předchozí měsíc. Výhled oživení zaměstnanosti se vůči srpnu lehce snížil. Meziměsíčně se značně snížil výhled investic z optimistické do mírné polohy. 

Hodnocení: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie (včetně jejich půlročního výhledu) v září k srpnu klesl o dost víc, než se čekalo do pásma recese. Pozitivem dat je však další pokles tlaků kapacit a inflace. Podobně vyznívá i výhled pro první kvartál 2023. Menší růst obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu ze srpna tak v září přešel do jejího menšího poklesu, trh čekal jen zmírnění tohoto růstu ekonomické aktivity. 

Obecně a celkově, zpráva ve Spojených státech amerických naznačuje útlum ekonomické a investiční aktivity i s tlaky na kapacity firem včetně trhu práce i růstu cen, které ale mají zůstat robustní. Zvyšování úrokových sazeb kvůli silné inflaci a Ukrajinská krize naznačují pokles ekonomického růstu a aktivity. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia