Makroekonomické události USA: Index současné ekonomické aktivity Fedu Philadelphie v listopadu nečekaně propadl

Makroekonomický zpravodaj
  |  
23.11.2022
  |  
Josef Kvarda
Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie v listopadu k říjnu nečekaně propadl se signálem zvětšení recese z mírné hladiny na výraznou. Trh čekal naopak drobné snížení poklesu ekonomické aktivity. Pozitivem dat je však potvrzení ochabování tlaků kapacit a inflace. Podobně vyznívá i výhled pro druhý kvartál 2023. Index tak překvapivě a silně klesl až na - 19,4 bodů z - 8,7 bodů v říjnu, trh čekal jeho menší posílení na - 6,2 bodů. Obecně a celkově, zpráva ve Spojených státech amerických naznačuje útlum ekonomické a investiční aktivity i s tlaky na kapacity firem včetně trhu práce a růstu cen, které ale zůstávají robustní. Zvyšování úrokových sazeb kvůli silné inflaci a Ukrajinská krize naznačují pokles ekonomického růstu a aktivity.

USA: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Fedu Philadelphie (11 2022, body):

Skutečnost: - 19,4
Očekávání:  - 6,2
Předchozí:   - 8,7

Rozbor: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie v listopadu k říjnu nečekaně propadl se signálem zvětšení recese z mírné hladiny na výraznou. Trh čekal naopak drobné snížení poklesu ekonomické aktivity. Pozitivem dat je však potvrzení ochabování tlaků kapacit a inflace. Podobně vyznívá i výhled pro druhý kvartál 2023.

Pohledem průmyslových firem oblasti na jejich hospodaření ve srovnání s říjnem lehce zesílil solidní pokles nových zakázek. Růst cen těchto firem znázorňující inflační tlaky je stále robustní, avšak poslední dobou vykazuje značné zmírnění. V listopadu rychlost růstu cen vstupů mírně klesla, v případě vlastní produkce vzrostla, obě pak zůstaly silné. Růst zaměstnanosti těchto průmyslových firem meziměsíčně prudce oslabil ze solidního na slabé tempo.

Půlroční výhled obecné ekonomické aktivity dle těchto firem pro první pololetí roku 2023 potvrdil očekávání recese z posledních měsíců stejně jako v případě nových zakázek, v obou případech očekávání ukazují jen mírnou recese, mírnější než dle říjnového šetření. Pro stejné období pak průmyslové firmy oblasti pohledem své aktivity čekají solidní růst jejich cen vstupů a vlastní produkce, v obou případech méně, než předchozí měsíc. Výhled oživení zaměstnanosti se vůči říjnu nepatrně snížil, stále je však solidní. Meziměsíčně se nepatrně zvýšil výhled růstu investic a zůstává v mírné poloze.

Hodnocení: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie v listopadu k říjnu nečekaně propadl se signálem zvětšení recese z mírné hladiny na výraznou. Trh čekal naopak drobné snížení poklesu ekonomické aktivity. Pozitivem dat je však potvrzení ochabování tlaků kapacit a inflace. Podobně vyznívá i výhled pro druhý kvartál 2023.

Obecně a celkově, zpráva ve Spojených státech amerických naznačuje útlum ekonomické a investiční aktivity i s tlaky na kapacity firem včetně trhu práce a růstu cen, které ale zůstávají robustní. Zvyšování úrokových sazeb kvůli silné inflaci a Ukrajinská krize naznačují pokles ekonomického růstu a aktivity.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia