Makroekonomické události USA: Index současné ekonomické aktivity Fedu New Yorku v září vzrostl překvapivě prudce, recese přes mohutné snížení trvá, tlaky kapacit a inflace slábnou, podobně vyznívá i výhled pro první kvartál 2023

Makroekonomický zpravodaj
  |  
15.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku index současné obecné ekonomické aktivity v září k srpnu vzrostl překvapivě prudce. Recese ekonomické aktivity ale přes její mohutné snížení ze silné na minimální úroveň trvá. Trh čekal snížení poklesu ekonomické aktivity pouze na solidní tempo. Tlaky kapacit a inflace slábnou. Podobně vyznívá i výhled pro první kvartál 2023. V srpnu index klesl nejsilněji od vypuknutí koronavirové pandemie na jaře 2020, současně šlo o druhý nejsilnější pokles v historii sledování tohoto ukazatele a na minimum od tohoto milníku. Hodnota patří k nejslabším v historii indexu. Index překvapivě silně vzrostl na - 1,5 bodů z - 31,3 bodů v srpnu, trh čekal jeho silný vzestup ale jen na - 13,0 bodů. V roce 2021 růst ekonomické aktivity, inflačních tlaků a tlaků na produkční kapacity firem sílil ve spojitosti s otevřenější ekonomikou USA s pokračující ultraexpanzivní monetární a fiskální politikou. Letos ekonomický růst a investiční aktivita včetně kapacitních a inflačních tlaků slábnou, když poryvy koronavirové pandemie stále znamenají produkční omezení komponentů a materiálů, nabídky pracovních sil a silnou inflaci, kvůli níž stahuje svoji podporu centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém ve spojení s růstem úrokových sazeb. Tlaky na kapacity včetně silného trhu práce a inflace ale zůstávají robustní. Nepříznivý vliv má i Ukrajinská krize.

USA: Index současných obecných ekonomických podmínek dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku (9 2022, body)

Skutečnost:  - 1,5
Očekávání:   - 13,0
Předchozí:    - 31,3

Rozbor: Dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku index současné obecné ekonomické aktivity v září k srpnu vzrostl překvapivě prudce. Recese ekonomické aktivity ale přes její mohutné snížení ze silné na minimální úroveň trvá. Trh čekal snížení poklesu ekonomické aktivity pouze na solidní tempo. Tlaky kapacit a inflace slábnou. Podobně vyznívá i výhled pro první kvartál 2023. V srpnu index klesl nejsilněji od vypuknutí koronavirové pandemie na jaře 2020, současně šlo o druhý nejsilnější pokles v historii sledování tohoto ukazatele a na minimum od tohoto milníku. Hodnota patří k nejslabším v historii indexu. 

Pohledem průmyslových firem oblasti na jejich hospodaření ve srovnání se srpnem podobně silně vzrostl i index nových zakázek. Ty v srpnu silně klesaly, zatímco o měsíc později se vyšvihly do drobného růstu. Cenové růsty vůči srpnu zůstaly velmi robustní, ale cenové tlaky slábnou. Růst cen vstupů oslabil z velmi silné na silnou rychlost, růst cen vlastní produkce klesl ze silné na solidní rychlost. Malý růst zaměstnanosti ze srpna v září lehce klesl. Termíny dodávek potvrdily slábnoucí trend posledních měsíců, přestože se ze srpnového nízkého poklesu dostal do malého růstu.

Půlroční očekávání těchto firem růstu ekonomické aktivity začátku roku 2023 ze slabého růstu dle šetření v srpnu mírně vzrostla. Firmy nadále vyhlíží pokračování robustního růstu cen vstupů a vlastní produkce a taky solidní růst zaměstnanosti a decentní investiční aktivity (včetně výdajů technologií). Vůči srpnu se výhled zaměstnanosti značně snížil, naopak v případě investic došlo k lehkému zvýšení, stále však citelně méně, než během předchozího roku. 

Hodnocení: Dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku index současné obecné ekonomické aktivity v září k srpnu vzrostl překvapivě prudce. Recese ekonomické aktivity ale přes její mohutné snížení ze silné na minimální úroveň trvá. Trh čekal snížení poklesu ekonomické aktivity pouze na solidní tempo. Tlaky kapacit a inflace slábnou. Podobně vyznívá i výhled pro první kvartál 2023. V srpnu index klesl nejsilněji od vypuknutí koronavirové pandemie na jaře 2020, současně šlo o druhý nejsilnější pokles v historii sledování tohoto ukazatele a na minimum od tohoto milníku. Hodnota patří k nejslabším v historii indexu. 

V roce 2021 růst ekonomické aktivity, inflačních tlaků a tlaků na produkční kapacity firem sílil ve spojitosti s otevřenější ekonomikou USA s pokračující ultraexpanzivní monetární a fiskální politikou. Letos ekonomický růst a investiční aktivita včetně kapacitních a inflačních tlaků slábnou, když poryvy koronavirové pandemie stále znamenají produkční omezení komponentů a materiálů, nabídky pracovních sil a silnou inflaci, kvůli níž stahuje svoji podporu centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém ve spojení s růstem úrokových sazeb. Tlaky na kapacity včetně silného trhu práce a inflace ale zůstávají robustní. Nepříznivý vliv má i Ukrajinská krize. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia