Makroekonomické události USA: Index obecné současné aktivity Fedu Philadelphie v lednu vzrostl lehce víc, než se čekalo, stále však v pásmu recese

Makroekonomický zpravodaj
  |  
25.01.2023
  |  
Josef Kvarda
Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie v lednu k prosinci vzrostl víc, než se čekalo. Přesto ekonomická aktivita klesala, byť málo, zatímco v prosinci ještě solidně, trh čekal jen nepatrné zmírnění jejího poklesu. Pozitivem dat je však potvrzení ochabování tlaků kapacit a inflace. Podobně s mírným oživením ekonomiky vyznívá i výhled pro úvod třetího kvartálu 2023. Index tak vzrostl až na - 8,9 bodů z - 13,7 bodů (revize zvýšení z - 13,8 bodů) v prosinci, trh čekal jeho menší posílení jen na - 11,0 bodů. Obecně a celkově, zpráva ve Spojených státech amerických naznačuje útlum ekonomické a investiční aktivity i s tlaky na kapacity firem včetně trhu práce a růstu cen, které ale zůstávají robustní. Důvodem hospodářského útlumu je hlavně zvyšování úrokových sazeb kvůli silné inflaci a energetická a Ukrajinská krize. Tento trend by měl pokračovat ještě minimálně v prvním pololetí 2023, pak by se mělo vrátit oživení ekonomiky.

USA: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Fedu Philadelphie (1 2023, body):

Skutečnost: - 8,9
Očekávání:  - 11,0
Předchozí:   - 13,7 (revize zvýšení z - 13,8)

Rozbor: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie v lednu k prosinci vzrostl víc, než se čekalo. Přesto ekonomická aktivita klesala, byť málo, zatímco v prosinci ještě solidně, trh čekal jen nepatrné zmírnění jejího poklesu. Pozitivem dat je však potvrzení ochabování tlaků kapacit a inflace. Podobně s mírným oživením ekonomiky vyznívá i výhled pro úvod třetího kvartálu 2023.

Pohledem průmyslových firem oblasti na jejich hospodaření ve srovnání s prosincem oslabil pokles nových zakázek, který zůstal solidní. 

Růst cen těchto firem znázorňující inflační tlaky je stále robustní, avšak poslední kvartály vykazuje značné zmírnění. V lednu rychlost růstu cen vstupů dále značně klesla ze silné na solidní tempo. Solidní rychlost růstu cen vlastní produkce meziměsíčně nepatrně vzrostla. Růst zaměstnanosti těchto průmyslových firem meziměsíčně přešel z prosincového solidního růstu do nepatrného poklesu.

Půlroční výhled obecné ekonomické aktivity dle těchto firem pro úvod třetího čtvrtletí 2023 naznačil drobné oživení z menší recese stejně jako v případě nových zakázek. Pro stejné období pak průmyslové firmy oblasti pohledem své aktivity čekají solidní růst jejich cen vstupů a vlastní produkce a investic a mírný pokles zaměstnanosti. Ve všech případech došlo k značnému meziměsíčnímu oslabení růstu, v případě zaměstnanosti přechodu z menšího růstu do slabého poklesu.

Hodnocení: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie v lednu k prosinci vzrostl víc, než se čekalo. Přesto ekonomická aktivita klesala, byť málo, zatímco v prosinci ještě solidně, trh čekal jen nepatrné zmírnění jejího poklesu. Pozitivem dat je však potvrzení ochabování tlaků kapacit a inflace. Podobně s mírným oživením ekonomiky vyznívá i výhled pro úvod třetího kvartálu 2023.

Obecně a celkově, zpráva ve Spojených státech amerických naznačuje útlum ekonomické a investiční aktivity i s tlaky na kapacity firem včetně trhu práce a růstu cen, které ale zůstávají robustní. Důvodem hospodářského útlumu je hlavně zvyšování úrokových sazeb kvůli silné inflaci a energetická a Ukrajinská krize. 

Tento trend by měl pokračovat ještě minimálně v prvním pololetí 2023, pak by se mělo vrátit oživení ekonomiky. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia