Makroekonomické události USA: Index ISM zpracovatelského průmyslu v září klesl značně víc, než se čekalo, tlaky kapacit a inflace rovněž dále slábnou

Makroekonomický zpravodaj
  |  
03.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v září k srpnu klesl značně víc, než se čekalo. Nízký růst aktivity odvětví ze srpna v září dále klesl nečekaně výrazně. Současně s tím ale data potvrdila další oslabení tlaků kapacit a inflace. Index klesl překvapivě značně na 50,9 bodů z 52,8 bodech v srpnu, trh čekal jeho pokles jen na 52,2 bodů. Ve zpracovatelském průmyslu poslední měsíce značně oslabuje růst poptávky. Produkční limity a inflační tlaky ale již rovněž značně zeslábly, na konci léta již do normálových hodnot. Data potvrzují slábnoucí expanzi sektoru zpracovatelského průmyslu ovšem s normalizací tlaků na kapacity sektoru a současně inflačních tlaků.

USA - Index ISM zpracovatelského průmyslu (9 2022, body)

Skutečnost: 50,9
Očekávání:  52,2
Předchozí:   52,8

Rozbor: Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v září k srpnu klesl značně víc, než se čekalo. Nízký růst aktivity odvětví ze srpna v září dále klesl nečekaně výrazně. Současně s tím ale data potvrdila další oslabení tlaků kapacit a inflace. 

Ve zpracovatelském průmyslu poslední měsíce značně oslabuje růst poptávky. Objem nových zakázek se po srpnovém mírném růstu vrátil do drobné recese. Meziměsíčně se růst produkce zvýšil jen lehce a zůstal mírný. Zaměstnanost se podobně jako nové zakázky po měsíci vrátila do mírného poklesu, předtím v srpnu se vzepjala do solidního růstu. 

Produkční limity a inflační tlaky ale již rovněž značně zeslábly, na konci léta již do normálových úrovní. Objem nevyřízených zakázek roste značně pomaleji než v minulosti, když trend slábnutí pokračoval i v září na drobnou rychlost, i když i v srpnu rostl málo. 

Tempo růstu dodacích termínů vůči srpnu kleslo ze solidní na nízkou rychlost. Růst cen vstupů dále meziměsíčně slábl, zůstal nicméně slabý. 

Hodnocení: Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v září k srpnu klesl značně víc, než se čekalo. Nízký růst aktivity odvětví ze srpna v září dále klesl nečekaně výrazně. Současně s tím ale data potvrdila další oslabení tlaků kapacit a inflace. 

Ve zpracovatelském průmyslu poslední měsíce značně oslabuje růst poptávky. Produkční limity a inflační tlaky ale již rovněž značně zeslábly, na konci léta již do normálových hodnot. 

Data potvrzují slábnoucí expanzi sektoru zpracovatelského průmyslu ovšem s normalizací tlaků na kapacity sektoru a současně inflačních tlaků. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia