Makroekonomické události USA: Index ISM zpracovatelského průmyslu v červenci lehce klesl, méně než se čekalo, inflační tlaky slábnou

Makroekonomický zpravodaj
  |  
02.08.2022
  |  
Josef Kvarda
Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v červenci k červnu slabě klesl, méně, než se čekalo. Růst aktivity odvětví zůstává slabší. Index klesl na 52,8 bodů z 53,0 bodů v červnu, trh čekal jeho pokles až na 52,0 bodů. Ve zpracovatelském průmyslu poslední měsíce značně oslabuje růst poptávky. Produkční limity a inflační tlaky setrvávají, ale slábnou. Data potvrzují slábnoucí expanzi sektoru zpracovatelského průmyslu, avšak současně i stále povážlivé byť klesající napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru a současně inflačních tlaků.

USA - Index ISM zpracovatelského průmyslu (7 2022, body)

Skutečnost: 52,8
Očekávání:  52,0
Předchozí:   53,0

Rozbor: Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v červenci k červnu slabě klesl, méně, než se čekalo. Růst aktivity odvětví zůstává slabší. 

Ve zpracovatelském průmyslu poslední měsíce značně oslabuje růst poptávky. Objem nových zakázek se již ponořil do recese, která se nicméně v červenci vůči červnu lehce zvětšila, zůstává ale malá. Meziměsíčně oslabil i růst produkce, zůstává ale solidní. Klesá i zaměstnanost, v červenci se její pokles meziměsíčně snížil na minimum. 

Produkční limity a inflační tlaky setrvávají, ale slábnou. Firmy mají stále potíže s doplňováním surovin výroby a pracovní síly a růstem cen. Současně však příznivě stisk produkčních omezení slábne s poklesem inflačních tlaků. Objem nevyřízených zakázek roste značně pomaleji než v minulosti, již v červnu byl nízký a v červenci se dále snížil. Tempo růstu dodacích termínů vůči červnu značně kleslo, takže zatímco ještě v červnu bylo silné, v červenci již pouze solidní. Velmi prudce, ve 4. nejostřejším pádu v historii (od počátku sledování dat v roce 1948) a největším od června 2010 propadl růst cen vstupů. Oslabil z prudkého tempa v červnu na velmi silnou rychlost. 

Hodnocení: Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v červenci k červnu slabě klesl, méně, než se čekalo. Růst aktivity odvětví zůstává slabší. 

Ve zpracovatelském průmyslu poslední měsíce značně oslabuje růst poptávky. Produkční limity a inflační tlaky setrvávají, ale slábnou. 

Data potvrzují slábnoucí expanzi sektoru zpracovatelského průmyslu, avšak současně i stále povážlivé byť klesající napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru a současně inflačních tlaků. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia