Makroekonomické události USA: Index ISM služeb v září klesl jen lehce, méně, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
05.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Index ISM služeb Spojených států amerických v září k srpnu klesl jen lehce, méně, než se čekalo. Růst aktivity odvětví tak přes drobnější než očekávaný pokles zůstal silný. Index ISM služeb klesl méně, než se čekalo na 56,7 bodů z 56,9 bodů v srpnu, trh čekal jeho snížení až na 56,0 bodů. Během roku 2022 je znát pokles růstu aktivity, méně však, než ve zpracovatelském průmyslu. Firmy mají podobně jako ve zpracovatelském průmyslu stále potíže s produkčními omezeními včetně doplňování surovin a pracovní síly a inflačními tlaky ale i v dominantním sektoru americké ekonomiky je znát určitý ústup těchto tlaků, byť méně, než ve zpracovatelském průmyslu. Data potvrzují slábnoucí expanzi sektoru služeb, ta je však stále robustní. Současně sektorem stále probíjí i povážlivé byť klesající napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru a současně inflačních tlaků.

USA: Index ISM služeb (9 2022, body)

Skutečnost: 56,7
Očekávání:  56,0
Předchozí:   56,9

Rozbor: Index ISM služeb Spojených států amerických v září k srpnu klesl jen lehce, méně, než se čekalo. Růst aktivity odvětví tak přes drobnější než očekávaný pokles zůstal silný. 

Během roku 2022 je znát pokles růstu aktivity, méně však, než ve zpracovatelském průmyslu. V porovnání se srpnem klíčové pilíře aktivity, růst produkce a nové zakázky (reprezentující poptávku) zpomalily svůj růst, ale pouze mírně ze silného na velmi silné tempo. Růst produkce se snížil z velmi silné na silnou rychlost a růst nových zakázek přes snížení zůstal miírný. Růst zaměstnanosti sice meziměsíčně zrychlil, zůstal ale malý. 

Firmy mají podobně jako ve zpracovatelském průmyslu stále potíže s produkčními omezeními včetně doplňování surovin a pracovní síly a inflačními tlaky ale i v dominantním sektoru americké ekonomiky je znát určitý ústup těchto tlaků. Růst nevyřízených zakázek meziměsíčně klesl ze solidního tempa na nízké. Zpožďování vyřizování zakázek vůči srpnu rovněž oslabilo, zůstalo však solidní. Růst cen vstupů oslabil z prudkého tempa na velmi silné.

Hodnocení: Index ISM služeb Spojených států amerických v září k srpnu klesl jen lehce, méně, než se čekalo. Růst aktivity odvětví tak přes drobnější než očekávaný pokles zůstal silný. 

Během roku 2022 je znát pokles růstu aktivity, méně však, než ve zpracovatelském průmyslu. Firmy mají podobně jako ve zpracovatelském průmyslu stále potíže s produkčními omezeními včetně doplňování surovin a pracovní síly a inflačními tlaky ale i v dominantním sektoru americké ekonomiky je znát určitý ústup těchto tlaků, byť méně, než ve zpracovatelském průmyslu. 

Data potvrzují slábnoucí expanzi sektoru služeb, ta je však stále robustní. Současně sektorem stále probíjí i povážlivé byť klesající napínání jeho kapacit. To je důvodem limitů růstu sektoru a současně inflačních tlaků.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia