Makroekonomické události USA: Index ekonomické aktivity Fedu New Yorku v červenci nečekaně a silně vzrostl, firmy ale větří k začátku roku 2023 recesi

Makroekonomický zpravodaj
  |  
15.08.2022
  |  
Josef Kvarda
Dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku index současné obecné ekonomické aktivity v červenci k červnu nečekaně a silně vzrostl. Mírný pokles ekonomické aktivity z června se tak změnil do solidního růstu a lehce se nezvýšil jak čekal trh. Index překvapivě a silně vzrostl na 11,1 bodů z - 1,2 bodů v červnu, trh čekal jeho drobný pokles na - 2,0 bodů. Nové zakázky rostly málo, byť o něco víc, než v červnu. Cenové růsty vůči červnu zůstaly velmi robustní, ale podstatně méně. Růst cen vstupů tak oslabil z prudké na velmi silnou rychlost, růst cen vlastní produkce přes oslabení zůstal silný. Solidní je i růst zaměstnanosti, byť lehce méně, než v červnu. Růst termínů dodávek potvrdil slábnoucí trend posledních měsíců, v červenci klesl ze solidní na slabou hladinu. Očekávání růstu ekonomické aktivity začátku roku 2023 vůči červnu dále klesla a to do konce do záporných hodnot, což je v historii indikátoru velmi nezvyklé, stálo se to pouze třikrát v historii. Firmy nadále vyhlíží pokračování robustního růstu cen vstupů a vlastní produkce a taky solidní růst zaměstnanosti a investiční aktivity (včetně výdajů technologií), v jejím případě ovšem značně méně, než v předchozích měsících. V roce 2021 růst ekonomické aktivity, inflačních tlaků a tlaků na produkční kapacity firem sílil ve spojitosti s otevřenější ekonomikou USA s pokračující ultraexpanzivní monetární a fiskální politikou. Letos by mělo dojít k oslabení ekonomického růstu, když poryvy koronavirové pandemie stále znamenají produkční omezení komponentů a materiálů, nabídky pracovních sil a silnou inflaci, kvůli níž stahuje svoji podporu centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém ve spojení s růstem úrokových sazeb. Nepříznivý vliv má i Ukrajinská krize.

USA: Index současných obecných ekonomických podmínek dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku (7 2022, body)

Skutečnost:   11,1
Očekávání:   - 2,0
Předchozí:    - 1,2

Rozbor: Dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku index současné obecné ekonomické aktivity v červenci k červnu nečekaně a silně vzrostl. Mírný pokles ekonomické aktivity z června se tak změnil do solidního růstu a lehce se nezvýšil jak čekal trh. 

Nové zakázky rostly málo, byť o něco víc, než v červnu. Cenové růsty vůči červnu zůstaly velmi robustní, ale podstatně méně. Růst cen vstupů tak oslabil z prudké na velmi silnou rychlost, růst cen vlastní produkce přes oslabení zůstal silný. Solidní je i růst zaměstnanosti, byť lehce méně, než v červnu. Růst termínů dodávek potvrdil slábnoucí trend posledních měsíců, v červenci klesl ze solidní na slabou hladinu. 

Očekávání růstu ekonomické aktivity začátku roku 2023 vůči červnu dále klesla a to do konce do záporných hodnot, což je v historii indikátoru velmi nezvyklé, stálo se to pouze třikrát v historii. Firmy nadále vyhlíží pokračování robustního růstu cen vstupů a vlastní produkce a taky solidní růst zaměstnanosti a investiční aktivity (včetně výdajů technologií), v jejím případě ovšem značně méně, než v předchozích měsících. 

Hodnocení: Dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku index současné obecné ekonomické aktivity v červenci k červnu nečekaně a silně vzrostl. Mírný pokles ekonomické aktivity z června se tak změnil do solidního růstu a lehce se nezvýšil jak čekal trh. 

V roce 2021 růst ekonomické aktivity, inflačních tlaků a tlaků na produkční kapacity firem sílil ve spojitosti s otevřenější ekonomikou USA s pokračující ultraexpanzivní monetární a fiskální politikou. Letos by mělo dojít k oslabení ekonomického růstu, když poryvy koronavirové pandemie stále znamenají produkční omezení komponentů a materiálů, nabídky pracovních sil a silnou inflaci, kvůli níž stahuje svoji podporu centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém ve spojení s růstem úrokových sazeb. Nepříznivý vliv má i Ukrajinská krize. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia