Makroekonomické události USA: Ekonomika ve třetím čtvrtletí zpět v růstu, o něco víc, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
25.01.2023
  |  
Josef Kvarda
Ve Spojených státech amerických ve třetím čtvrtletí hrubý domácí produkt po krátké mírné technické recesi (pokles HDP (na bázi mezikvartální anualizovaná změny) dva kvartály po sobě) v prvním pololetí opět vzrostl, o něco víc, než se čekalo. V roce 2023 by slabost hospodářství měla pokračovat, od druhého pololetí by ekonomika měla oživovat. HDP v mezikvartálním anualizovaném vyjádření po sezónním očištění vzrostl 2,6 % po poklesu 0,6 % v předchozím čtvrtletí, trh čekal jeho růst 2,4 %. V mezinárodně porovnatelném meziročním srovnání ekonomika překonala třetí kvartál 2021 1,8 % stejně jako v porovnání druhých kvartálů let 2022 a 2021. Ekonomický růst oživil hlavně silným příspěvkem čistého zahraničního obchodu (vzkříšením silného růstu exportu a poklesem importu) a rovněž posílením vládních výdajů. Hlavní soustrojí domácí poptávky ale jinak chřadne. Růst páteře ekonomiky spotřeby domácností zůstává slabý díky solidním růstu aktivity služeb s poklesem tržeb za zboží maloobchodu. Firemní investice slábnou rovněž, prohlubuje se jejich propad v rezidenčním stavitelství. Ekonomický růst se v prvním pololetí 2022 zastavil hlavně v souvislosti s restriktivní monetární politiky (kvůli vysoké inflaci) centrální bankou, Federálním rezervním systémem, hlavně ve druhém pololetí roku, který se projevil hlavně na trhu domů, ale i v segmentech spotřeby domácností a firemních investic. I přes oslabení ekonomiky Fed utlumuje podporu ekonomiky monetární ultraexpanzí kvůli trvaleji zvýšené inflaci. Ekonomika navíc trvaleji, byť méně, čelí limitům produkčních zdrojů, výpadkům dodávek a produkce a silnému růstu cen vstupů a později i spotřebitelské inflace. Znát je i energetická a Ukrajinská krize v podobě tlaku na silnější inflaci a růstem nejistoty. V roce 2023 ekonomika vykáže slabé hlavně první pololetí kvůli pokračování působení nepříznivých vlivů z loňského roku. Na druhou stranu trh práce zůstává rekordně silný s historicky nízkou nezaměstnaností a stále posiluje, proto současná slabost ekonomiky bude omezená jak objemem tak i trváním. V druhém pololetí roku by se mělo prosadit oživení hospodářství. Předpokladem je, že Fed přestane zvyšovat úrokové sazby již od února s jejich možným snížením od druhého pololetí roku, pokud se potvrdí razantní pokles inflace včetně jejího jádra bez cen potravin a energií k jeho cíli 2,0 %. Pokud naopak inflace zůstane pro Fed nepřijatelně zvýšená, úrokové sazby se mohou zvyšovat a zůstávat vysoké déle s nepříznivým dopadem na ekonomický růst a trh práce. Podle poslední zářijové projekce Fedu by růst HDP měl v příštích letech zrychlovat, měl by ale zůstat podprůměrný. Fed jej pro roky 2022, 2023, 2024, 2025 a v dlouhém období predikuje ve výších 0,2 %, 1,2 %, 1,7 %, 1,8 % a 1,8 %.

USA: Hrubý domácí produkt (3Q 2022, anualizovaná mezikvartální změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:    2,6 %
Očekávání:     2,4 %
Předchozí:   - 0,6 %

USA: Hrubý domácí produkt (3Q 2022, meziroční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:   1,8 %
Očekávání:    
Předchozí:     1,8 %

Rozbor: Ve Spojených státech amerických ve třetím čtvrtletí hrubý domácí produkt po krátké mírné technické recesi (pokles HDP (na bázi mezikvartální anualizovaná změny) dva kvartály po sobě) v prvním pololetí opět vzrostl, o něco víc, než se čekalo. V roce 2023 by slabost hospodářství měla pokračovat, od druhého pololetí by ekonomika měla oživovat. 

Ekonomický růst oživil hlavně silným příspěvkem čistého zahraničního obchodu (vzkříšením silného růstu exportu a poklesem importu) a rovněž posílením vládních výdajů. Hlavní soustrojí domácí poptávky ale jinak chřadne. Růst páteře ekonomiky spotřeby domácností zůstává slabý díky solidním růstu aktivity služeb s poklesem tržeb za zboží maloobchodu. Firemní investice slábnou rovněž, prohlubuje se jejich propad v rezidenčním stavitelství. 

Hodnocení: Ve Spojených státech amerických ve třetím čtvrtletí hrubý domácí produkt po krátké mírné technické recesi (pokles HDP (na bázi mezikvartální anualizovaná změny) dva kvartály po sobě) v prvním pololetí opět vzrostl, o něco víc, než se čekalo. V roce 2023 by slabost hospodářství měla pokračovat, od druhého pololetí by ekonomika měla oživovat. 

Ekonomický růst se v prvním pololetí 2022 zastavil hlavně v souvislosti s restriktivní monetární politiky (kvůli vysoké inflaci) centrální bankou, Federálním rezervním systémem, hlavně ve druhém pololetí roku, který se projevil hlavně na trhu domů, ale i v segmentech spotřeby domácností a firemních investic. I přes oslabení ekonomiky Fed utlumuje podporu ekonomiky monetární ultraexpanzí kvůli trvaleji zvýšené inflaci. Ekonomika navíc trvaleji, byť méně, čelí limitům produkčních zdrojů, výpadkům dodávek a produkce a silnému růstu cen vstupů a později i spotřebitelské inflace. Znát je i energetická a Ukrajinská krize v podobě tlaku na silnější inflaci a růstem nejistoty. 

V roce 2023 ekonomika vykáže slabé hlavně první pololetí kvůli pokračování působení nepříznivých vlivů z loňského roku. Na druhou stranu trh práce zůstává rekordně silný s historicky nízkou nezaměstnaností a stále posiluje, proto současná slabost ekonomiky bude omezená jak objemem tak i trváním. V druhém pololetí roku by se mělo prosadit oživení hospodářství. Předpokladem je, že Fed přestane zvyšovat úrokové sazby již od února s jejich možným snížením od druhého pololetí roku, pokud se potvrdí razantní pokles inflace včetně jejího jádra bez cen potravin a energií k jeho cíli 2,0 %. Pokud naopak inflace zůstane pro Fed nepřijatelně zvýšená, úrokové sazby se mohou zvyšovat a zůstávat vysoké déle s nepříznivým dopadem na ekonomický růst a trh práce. 

Podle poslední zářijové projekce Fedu by růst HDP měl v příštích letech zrychlovat, měl by ale zůstat podprůměrný. Fed jej pro roky 2022, 2023, 2024, 2025 a v dlouhém období predikuje ve výších 0,2 %, 1,2 %, 1,7 %, 1,8 % a 1,8 %. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia