Makroekonomické události eurozóna: Velmi slabé indexy ZEW ekonomického sentimentu očekávání i současné situace v září dále nečekaně výrazně klesly

Makroekonomický zpravodaj
  |  
13.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání i současné ekonomické situace Německa v září ze srpnových velmi slabých hodnot dále klesly, tentokrát výrazně. Velká slabost současné ekonomické situace i výhledu pro konec prvního kvartálu roku 2022 se tak opět značně prohloubila. Očekávání jsou již na úrovni minim posledních 4 velkých krizí Evropy, níže než dluhová krize let 2010 - 2012 a vypuknutí koronavirové krize začátkem roku 2020 a klesla k úrovním dna světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009. Podle institutu pesimismus ekonomických expertů (jejichž odpovědi tvoří průzkum) v září ostře vzrostl v případě současné ekonomické situace a čekají, že se v příštích 6ti měsících bude dále značně zhoršovat, o dost víc, než čekali v srpnu. “Perspektiva nedostatku energií v zimě učinila očekávání ještě více negativnější pro velké oblasti německého průmyslu. Navíc růst v Číně je posuzován méně příznivě. Poslední statistická data již ukazují pokles nových zakázek produkce a exportů,” sdělil prezident institutu ZEW Achim Wambach. Data jsou stále velmi zatížena Ukrajinskou krizí, jejíž začátek (koncem února) v březnu vyvolal historicky rekordní pád ekonomických očekávání (ještě víc než způsobil úder koronavirové pandemie na jaře 2020) blízko k minimům ze začátku pandemie. Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání Německa oslabil 6,6 bodů na - 61,9 bodů z - 55,3 bodů v srpnu, trh čekal jeho o něco menší pokles na - 60,0 bodů. Index ZEW sentimentu současné ekonomické situace Německa rovněž oslabil, navíc silně, 12,9 bodů na - 60,5 bodů z - 47,6 bodů v srpnu, trh čekal jeho o dost méně výrazný pokles na - 52,2 bodů.

Německo: Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání (9 2022, body)

Skutečnost: - 61,9
Očekávání:   - 60,0 
Předchozí:    - 55,3

Německo: Index ZEW sentimentu současné ekonomické situace (9 2022, body)

Skutečnost: - 60,5
Očekávání:   - 55,2
Předchozí:    - 47,6

Rozbor: Indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání i současné ekonomické situace Německa v září ze srpnových velmi slabých hodnot dále klesly, tentokrát výrazně. Velká slabost současné ekonomické situace i výhledu pro konec prvního kvartálu roku 2022 se tak opět značně prohloubila. Očekávání jsou již na úrovni minim posledních 4 velkých krizí Evropy, níže než dluhová krize let 2010 - 2012 a vypuknutí koronavirové krize začátkem roku 2020 a klesla k úrovním dna světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009. Podle institutu pesimismus ekonomických expertů (jejichž odpovědi tvoří průzkum) v září ostře vzrostl v případě současné ekonomické situace a čekají, že se v příštích 6ti měsících bude dále značně zhoršovat, o dost víc, než čekali v srpnu.

“Perspektiva nedostatku energií v zimě učinila očekávání ještě více negativnější pro velké oblasti německého průmyslu. Navíc růst v Číně je posuzován méně příznivě. Poslední statistická data již ukazují pokles nových zakázek produkce a exportů,” sdělil prezident institutu ZEW Achim Wambach. 

Hodnocení:  Indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání i současné ekonomické situace Německa v září ze srpnových velmi slabých hodnot dále klesly, tentokrát výrazně. Velká slabost současné ekonomické situace i výhledu pro konec prvního kvartálu roku 2022 se tak opět značně prohloubila. Očekávání jsou již na úrovni minim posledních 4 velkých krizí Evropy, níže než dluhová krize let 2010 - 2012 a vypuknutí koronavirové krize začátkem roku 2020 a klesla k úrovním dna světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009. Podle institutu pesimismus ekonomických expertů (jejichž odpovědi tvoří průzkum) v září ostře vzrostl v případě současné ekonomické situace a čekají, že se v příštích 6ti měsících bude dále značně zhoršovat, o dost víc, než čekali v srpnu.

Data jsou stále velmi zatížena Ukrajinskou krizí, jejíž začátek (koncem února) v březnu vyvolal historicky rekordní pád ekonomických očekávání (ještě víc než způsobil úder koronavirové pandemie na jaře 2020) blízko k minimům ze začátku pandemie. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia