Makroekonomické události eurozóna: Služby a ekonomika eurozóny v lednu vystoupily z recese, data lehce nad očekáváním

Makroekonomický zpravodaj
  |  
26.01.2023
  |  
Josef Kvarda
Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity eurozóny v lednu meziměsíčně rostly víc, než se čekalo. V lednu vůči prosinci služby a ekonomika eurozóny lehce vystoupily z drobné recese. Slabost aktivity ekonomiky a jejích sektorů by měla letos pozvolna ustupovat. Za eurozónu index PMI zpracovatelského průmyslu vzrostl víc, než se čekalo až na 48,8 bodů z 47,8 bodů v prosinci, trh čekal jeho jen menší růst jen na 48,5 bodů. Index PMI služeb taky vzrostl nad očekávání trhu až na 50,7 bodů z 49,8 bodů v prosinci, trh čekal jeho jen menší růst jen na 50,2 bodů. Index PMI ekonomické aktivity taky vzrostl víc, než se čekalo až na 50,2 bodů z 49,3 bodů v prosinci, trh čekal jeho jen malé zvýšení pouze na 49,8 bodů. Během roku 2022, hlavně v jeho prvním pololetí oživení hospodářství bylo stále podporováno poklesem nebezpečí pandemie koronaviru vzhledem k účinné vakcinační kampani a s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice. Potlačená poptávka z dob pandemie se uvolnila hlavně do služeb. Ukrajinská krize, která vypukla během prvního kvartálu ve spojení s energetickou krizí ještě první pololetí příliš neovlivnila, citelně však nejistotami a riziky energetických dodávek s tlakem na silnější inflaci a vyšší úrokové sazby oslabovala ekonomickou aktivitu ve druhém pololetí. Vedle toho riziky ovšem stále jsou produkční limity a inflační tlaky ekonomiky spojené s pandemií (nedostatek produkčních dílů a pracovní síly), přestože v posledních měsících slábnou a taky nové poryvy koronavirové pandemie ohrožující růst světové ekonomiky. Vzhledem k velké expozici na Ruskou federaci, na Čínu i na výpadky zpracovatelského průmyslu je Německo jednou z nejohroženějších ekonomik vůči nebezpečí recese hospodářství. Předstihové indikátory ale již od konce minulého roku signalizují obrat sentimentu, hlavně očekávání i reálné ustávání slabosti ekonomiky. Důvodem je ustávání energetické a Ukrajinské krize s poklesem inflace a vcelku solidní výkonnost ekonomiky.

Eurozóna: Index PMI zpracovatelského průmyslu (1 2023, body)

Skutečnost: 48,8
Očekávání:  48,5
Předchozí:   47,8

Eurozóna: Index PMI služeb (1 2023, body)

Skutečnost: 50,7
Očekávání:  50,2
Předchozí:   49,8

Eurozóna: Index PMI ekonomické aktivity (1 2023, body)

Skutečnost: 50,2
Očekávání:  49,8
Předchozí:   49,3

Rozbor: Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity eurozóny v lednu meziměsíčněrostly víc, než se čekalo. V lednu vůči prosinci služby a ekonomika eurozóny lehce vystoupily z drobné recese. Slabost aktivity ekonomiky a jejích sektorů by měla letos pozvolna ustupovat.

V eurozóně se tak v lednu meziměsíčně snížila drobná recese zpracovatelského průmyslu víc, než čekal trh, podobně ve službách obrat z lehké recese do drobného růstu byl větší, než se čekalo. Celková ekonomická aktivita eurozóny v lednu přešla do menšího růstu z prosincové lehké recese, trh čekal pouze mírné snížení této recese.

V Německu podobně jako v eurozóně indexy převážně rostly a překonávaly očekávání s redukcí ekonomického útlumu. Nikoliv však ve zpracovatelském průmyslu, v kterém se menší recese nečekaně lehce zvětšila, trh čekal její snížení. Ve službách trh čekal jen drobné snížení malé recese, jejich aktivita ale nečekaně přešla do menšího růstu. Menší recese celkové ekonomické aktivity se snížila o něco víc, než čekal trh.

Ve Francii naopak indexy spíše nečekaně ale drobně klesaly s lehkým zvětšením mírné slabosti. Ne však ve zpracovatelském průmyslu, v kterém menší recese přešla nečekaně do drobného růstu a trh čekal jen její menší snížení. Ve službách a celkové ekonomice se menší recese nečekaně byť lehce zvětšila, trh čekal její drobné snížení.

Hodnocení: Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity eurozóny v lednu meziměsíčněrostly víc, než se čekalo.V lednu vůči prosinci služby a ekonomika eurozóny lehce vystoupily z drobné recese. Slabost aktivity ekonomiky a jejích sektorů by měla letos pozvolna ustupovat.

Během roku 2022, hlavně v jeho prvním pololetí oživení hospodářství bylo stále podporováno poklesem nebezpečí pandemie koronaviru vzhledem k účinné vakcinační kampani a s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice. Potlačená poptávka z dob pandemie se uvolnila hlavně do služeb. Ukrajinská krize, která vypukla během prvního kvartálu ve spojení s energetickou krizí ještě první pololetí příliš neovlivnila, citelně však nejistotami a riziky energetických dodávek s tlakem na silnější inflaci a vyšší úrokové sazby oslabovala ekonomickou aktivitu ve druhém pololetí.

Vedle toho riziky ovšem stále jsou produkční limity a inflační tlaky ekonomikyspojené s pandemií (nedostatek produkčních dílů a pracovní síly), přestože v posledních měsících slábnoua taky nové poryvy koronavirové pandemie ohrožující růst světové ekonomiky. Vzhledem k velké expozici na Ruskou federaci, na Čínu i na výpadky zpracovatelského průmyslu je Německo jednou z nejohroženějších ekonomik vůči nebezpečí recese hospodářství.

Předstihové indikátory ale již od konce minulého roku signalizují obrat sentimentu, hlavně očekávání i reálné ustávání slabosti ekonomiky. Důvodem je ustávání energetické a Ukrajinské krize s poklesem inflace a vcelku solidní výkonnost ekonomiky.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia