Makroekonomické události eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová naznačila pokračování zvyšování úrokových sazeb

Makroekonomický zpravodaj
  |  
24.01.2023
  |  
Josef Kvarda
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová naznačila, že ECB bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Názor zdůvodnila skutečností stálého růstu podkladové inflace, přestože inflace energií v současnosti klesá. Řekla, že v důsledku toho je zásadní, aby hodnoty inflace nad cílem ECB 2,0 % v ekonomice nezakořenily. Inflace eurozóny v posledních měsících kulminovala a prudkce klesla ve spojení s oslabením růstu ekonomiky. Jádrová inflace bez cen potravin, energií, alkoholických nápojů a tabákových produktů ale stále roste. Na svém posledním zasedání monetární politiky 15.12. ECB snížila tempo zvyšování z předchozích 75 bps na 50 bps. Podle trhů ECB na nadcházejícím zasedání monetární politiky 2.2. úrokové sazby opět zvýší o 50 bps.

Eurozóna: Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové na téma Nové výzvy v měnícím se světě na výroční recepci Deutsche Börse v Eschbornu:

Rozbor, důležité komentáře: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová naznačila, že ECB bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Názor zdůvodnila skutečností stálého růstu podkladové inflace, přestože inflace energií v současnosti klesá. Řekla, že v důsledku toho je zásadní, aby hodnoty inflace nad cílem ECB 2,0 % v ekonomice nezakořenily. 

Lagardeová dále hovořila o útlumu a fragmentaci světového obchodu, regionalizaci nabídkových toků a zvýšené poptávce po nerostech čistých energií. V této souvislosti pak zmínila i potřebu využití exportní síly Evropy k vyjednání otevřenosti v zájmu Evropy a posílení vztahů s klíčovými partnery jako jsou ti, na které Evropy spoléhá kvůli kriticky důležitým zdrojům. Evropa rovněž podle ní se nejlépe zajistí proti budoucí fragmentaci globální ekonomiky v nejistějším světě posílením vlastní odolnosti, tedy tvorbou více vlastních zdrojů růstu. Opakovala v této souvislosti podporu zelené transformaci ekonomiky a digitalizaci a dokončení projektu unie kapitálových trhů Evropy.

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová naznačila, že ECB bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Názor zdůvodnila skutečností stálého růstu podkladové inflace, přestože inflace energií v současnosti klesá. Řekla, že v důsledku toho je zásadní, aby hodnoty inflace nad cílem ECB 2,0 % v ekonomice nezakořenily. 

Inflace eurozóny v posledních měsících kulminovala a prudkce klesla ve spojení s oslabením růstu ekonomiky. Jádrová inflace bez cen potravin, energií, alkoholických nápojů a tabákových produktů ale stále roste. 

Na svém posledním zasedání monetární politiky 15.12. ECB snížila tempo zvyšování z předchozích 75 bps na 50 bps. Podle trhů ECB na nadcházejícím zasedání monetární politiky 2.2. úrokové sazby opět zvýší o 50 bps. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia