Makroekonomické události eurozóna: Indexy ZEW v listopadu nečekaně silně vzrostly, očekávání prudce

Makroekonomický zpravodaj
  |  
15.11.2022
  |  
Josef Kvarda
Indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání i současné ekonomické situace Německa v listopadu nečekaně silně vzrostly. Očekávání vzrostla prudce, mnohem víc, než se čekalo. Slabost současné ekonomické situace i výhledu pro druhý kvartál roku 2023 se tak podstatně snížila, stále však zůstává velká. Očekávání jsou stále kolem úrovní minim posledních 3 velkých krizí Evropy, jimiž byly světová finanční a hospodářské krize 2008 - 2009, dluhová krize let 2010 - 2012 a koronavirová krize začátkem roku 2020. Podle institutu pesimismus ekonomických expertů (jejichž odpovědi tvoří průzkum) v listopadu klesl v případě současné ekonomické situace a čekají, že se v příštích 6ti měsících tato situace bude dále značně zhoršovat, byť o dost méně, než čekali v říjnu. Podle prezidenta ZEWu Achima Wambacha je vzestup očekávání pravděpodobně dán především nadějí, že inflace brzo klesne. V takovém případě by pak Evropská centrální banka nemusela zpřísnit monetární politiku tak tvrdě a/nebo tak dlouho, jaké byly obavy. Data jsou stále velmi zatížena Ukrajinskou krizí, jejíž začátek (koncem února) v březnu vyvolal historicky rekordní pád ekonomických očekávání (ještě víc než způsobil úder koronavirové pandemie na jaře 2020) blízko k minimům ze začátku pandemie. Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání Německa nečekaně ostře 22,5 bodů na - 36,7 bodů z - 59,2 bodů v říjnu, trh čekal jeho růst jen na - 50,0 bodů. Index ZEW sentimentu současné ekonomické situace Německa vzrostl překvapivě silně, 7,7 bodů na - 64,5 bodů z - 72,2 bodů v říjnu, trh čekal jeho méně výrazný růst jen na - 68,4 bodů.

Německo: Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání (11 2022, body)

Skutečnost: - 36,7
Očekávání:  - 50,0
Předchozí:   - 59,2

Německo: Index ZEW sentimentu současné ekonomické situace (11 2022, body)

Skutečnost: - 64,5
Očekávání:  - 68,4
Předchozí:   - 72,2

Rozbor: Indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání i současné ekonomické situace Německa v listopadu nečekaně silně vzrostly. Očekávání vzrostla prudce, mnohem víc, než se čekalo.Slabost současné ekonomické situace i výhledu pro druhý kvartál roku 2023 se tak podstatně snížila, stále však zůstává velká.

Podle institutu pesimismus ekonomických expertů (jejichž odpovědi tvoří průzkum)v listopadu kleslv případě současné ekonomické situace a čekají, že se v příštích 6ti měsících tato situace bude dále značně zhoršovat, byť o dost méně, než čekali v říjnu.

Podle prezidenta ZEWu Achima Wambacha je vzestup očekávání pravděpodobně dán především nadějí, že inflace brzo klesne. V takovém případě by pak Evropská centrální banka nemusela zpřísnit monetární politiku tak tvrdě a/nebo tak dlouho, jaké byly obavy.

Očekávání jsou stále kolem úrovní minim posledních 3 velkých krizí Evropy, jimiž byly světová finanční a hospodářské krize 2008 - 2009, dluhová krize let 2010 - 2012 a koronavirová krize začátkem roku 2020.

Hodnocení: Indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání i současné ekonomické situace Německa v listopadu nečekaně silně vzrostly. Očekávání vzrostla prudce, mnohem víc, než se čekalo. Slabost současné ekonomické situace i výhledu pro druhý kvartál roku 2023 se tak podstatně snížila, stále však zůstává velká.

Data jsou stále velmi zatížena Ukrajinskou krizí, jejíž začátek (koncem února) v březnu vyvolal historicky rekordní pád ekonomických očekávání (ještě víc než způsobil úder koronavirové pandemie na jaře 2020) blízko k minimům ze začátku pandemie.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia