Makroekonomické události ČR: Stavební produkce v srpnu posílila, letošní trend slábnutí ale trvá

Makroekonomický zpravodaj
  |  
19.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Stavební produkce České republiky v srpnu posílila. Letos však stavební produkce trendově slábne. Meziměsíčně stavební výroba reálně vzrostla 1,4 %. Meziročně po očištění o změny cen a o pracovní dny klesla 0,4 % po poklesu 2,7 % v červenci. Sektor stále trápí rychleji rostoucí ceny stavebních materiálů a prací, vedle toho chronickým problémem zůstává i nedostatek lidských zdrojů. Po ústupu koronavirové pandemie masivní očkovací kampaní a s otevřením ekonomiky se stavebnictví loni dostávalo do tempa v souladu s růstem sektorového sentimentu. Přes hrozby inflace a radikálního růstu úrokových sazeb sentiment sektoru v posledních kvartálech rostl vzhledem k doznívajícímu převisu poptávky nad nabídkou domů a postpandemické restrukturalizaci ekonomiky. S Ukrajinskou krizí ale letos sentiment sektoru oslabil. Rezidenční stavitelství je pod tlakem slabé poptávky kvůli silnému zdražení úvěrů. Tento efekt ovšem tlumí dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou, stavitelé zkrátka mají stále co stavět. Kromě toho se do sektoru příznivě infiltruje podpůrný balíček Evropské unie na podporu jejích ekonomik v pandemické krizi a jejich restrukturalizaci.

ČR: Stavební produkce (8 2022, meziroční změna, očištěno o změny cen a o pracovní dny)

Skutečnost: - 0,4 %
Očekávání:
Předchozí:   - 2,7 %

Rozbor: Stavební produkce České republiky v srpnu posílila. Letos však stavební produkce trendově slábne. 

Meziměsíčně stavební výroba reálně vzrostla 1,4 %. 

Hodnocení: Stavební produkce České republiky v srpnu posílila. Letos však stavební produkce trendově slábne. 

Sektor stále trápí rychleji rostoucí ceny stavebních materiálů a prací, vedle toho chronickým problémem zůstává i nedostatek lidských zdrojů. Po ústupu koronavirové pandemie masivní očkovací kampaní a s otevřením ekonomiky se stavebnictví loni dostávalo do tempa v souladu s růstem sektorového sentimentu. Přes hrozby inflace a radikálního růstu úrokových sazeb sentiment sektoru v posledních kvartálech rostl vzhledem k doznívajícímu převisu poptávky nad nabídkou domů a postpandemické restrukturalizaci ekonomiky. 

S Ukrajinskou krizí ale letos sentiment sektoru oslabil. Rezidenční stavitelství je pod tlakem slabé poptávky kvůli silnému zdražení úvěrů. Tento efekt ovšem tlumí dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou, stavitelé zkrátka mají stále co stavět. Kromě toho se do sektoru příznivě infiltruje podpůrný balíček Evropské unie na podporu jejích ekonomik v pandemické krizi a jejich restrukturalizaci. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia