Makroekonomické události ČR: Stavební produkce v červnu pokračovala oživením

Makroekonomický zpravodaj
  |  
07.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Oživení stavební produkce České republiky pokračovalo i v červnu. Meziměsíčně stavební výroba reálně klesla 0,7 %. Meziročně po očištění o změny cen a o pracovní dny vzrostla 0,8 % po růstu 3,3 % v květnu. Sektor stále trápí rychleji rostoucí ceny stavebních materiálů a prací, vedle toho chronickým problémem zůstává i nedostatek lidských zdrojů. Po ústupu koronavirové pandemie masivní očkovací kampaní a s otevřením ekonomiky se stavebnictví dostává do tempa v souladu s růstem sektorového sentimentu. Přes hrozby inflace a radikálního růstu úrokových sazeb sentiment sektoru v posledních kvartálech rostl vzhledem k doznívajícímu převisu poptávky nad nabídkou domů a postpandemické restrukturalizaci ekonomiky. S Ukrajinskou krizí ale sentiment oslabil. Rezidenční stavitelství sice je pod tlakem slabé poptávky kvůli silnému zdražení úvěrů, ovšem vzhledem k dlouhodobému převisu nad nabídkou stavitelé zkrátka mají stále co stavět. Kromě toho se do sektoru příznivě infiltruje podpůrný balíček Evropské unie na podporu jejích ekonomik v pandemické krizi a jejich restrukturalizaci.

ČR: Stavební produkce (6 2022, meziroční změna, očištěno o změny cen a o pracovní dny)

Skutečnost: 0,8 %
Očekávání:
Předchozí:    3,3 %

Rozbor: Oživení stavební produkce České republiky pokračovalo i v červnu. 

Meziměsíčně stavební výroba reálně klesla 0,7 %. 

Hodnocení: Oživení stavební produkce České republiky pokračovalo i v červnu. 

Sektor stále trápí rychleji rostoucí ceny stavebních materiálů a prací, vedle toho chronickým problémem zůstává i nedostatek lidských zdrojů. Po ústupu koronavirové pandemie masivní očkovací kampaní a s otevřením ekonomiky se stavebnictví dostává do tempa v souladu s růstem sektorového sentimentu. Přes hrozby inflace a radikálního růstu úrokových sazeb sentiment sektoru v posledních kvartálech rostl vzhledem k doznívajícímu převisu poptávky nad nabídkou domů a postpandemické restrukturalizaci ekonomiky. S Ukrajinskou krizí ale sentiment oslabil. 

Rezidenční stavitelství sice je pod tlakem slabé poptávky kvůli silnému zdražení úvěrů, ovšem vzhledem k dlouhodobému převisu nad nabídkou stavitelé zkrátka mají stále co stavět. Kromě toho se do sektoru příznivě infiltruje podpůrný balíček Evropské unie na podporu jejích ekonomik v pandemické krizi a jejich restrukturalizaci. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia