Makroekonomické události ČR: Stavební produkce v červenci značně oslabila, růstový trend se narušil

Makroekonomický zpravodaj
  |  
07.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Stavební produkce České republiky v červenci oslabila. Data narušila dosavadní růstový trend odvětví. Meziměsíčně stavební výroba reálně klesla 2,9 %. Meziročně po očištění o změny cen a o pracovní dny klesla 2,7 % po růstu 1,5 % (revize zvýšení z růstu 0,8 %) v červnu. K nevýrazné výkonnosti inženýrského stavitelství se v červenci přidala slabost i pozemních staveb. Sektor stále trápí rychleji rostoucí ceny stavebních materiálů a prací, vedle toho chronickým problémem zůstává i nedostatek lidských zdrojů. Po ústupu koronavirové pandemie masivní očkovací kampaní a s otevřením ekonomiky se stavebnictví dostává do tempa v souladu s růstem sektorového sentimentu. Přes hrozby inflace a radikálního růstu úrokových sazeb sentiment sektoru v posledních kvartálech rostl vzhledem k doznívajícímu převisu poptávky nad nabídkou domů a postpandemické restrukturalizaci ekonomiky. S Ukrajinskou krizí ale sentiment oslabil. Rezidenční stavitelství sice je pod tlakem slabé poptávky kvůli silnému zdražení úvěrů, ovšem vzhledem k dlouhodobému převisu nad nabídkou stavitelé zkrátka mají stále co stavět. Kromě toho se do sektoru příznivě infiltruje podpůrný balíček Evropské unie na podporu jejích ekonomik v pandemické krizi a jejich restrukturalizaci.

ČR: Stavební produkce (7 2022, meziroční změna, očištěno o změny cen a o pracovní dny)

Skutečnost: - 2,7 %
Očekávání:
Předchozí:   1,5 % (revize z 0,8 %)

Rozbor: Stavební produkce České republiky v červenci oslabila. Data narušila dosavadní růstový trend odvětví. 

Meziměsíčně stavební výroba reálně klesla 2,9 %. 

K nevýrazné výkonnosti inženýrského stavitelství se v červenci přidala slabost i pozemních staveb. 

Hodnocení: Stavební produkce České republiky v červenci oslabila. Data narušila dosavadní růstový trend odvětví. 

Sektor stále trápí rychleji rostoucí ceny stavebních materiálů a prací, vedle toho chronickým problémem zůstává i nedostatek lidských zdrojů. Po ústupu koronavirové pandemie masivní očkovací kampaní a s otevřením ekonomiky se stavebnictví dostává do tempa v souladu s růstem sektorového sentimentu. Přes hrozby inflace a radikálního růstu úrokových sazeb sentiment sektoru v posledních kvartálech rostl vzhledem k doznívajícímu převisu poptávky nad nabídkou domů a postpandemické restrukturalizaci ekonomiky. S Ukrajinskou krizí ale sentiment oslabil. 

Rezidenční stavitelství sice je pod tlakem slabé poptávky kvůli silnému zdražení úvěrů, ovšem vzhledem k dlouhodobému převisu nad nabídkou stavitelé zkrátka mají stále co stavět. Kromě toho se do sektoru příznivě infiltruje podpůrný balíček Evropské unie na podporu jejích ekonomik v pandemické krizi a jejich restrukturalizaci. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia