Makroekonomické události ČR: Indexy ekonomického sentimentu v září dále a silně oslabily

Makroekonomický zpravodaj
  |  
18.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v září vůči srpnu opět a silně oslabil, s výrazným poklesem sentimentu firem i domácností. Poslední jmenovaný se opět ponořil na svoji nejslabší hodnotu v historii jeho sledování, minima od května 2012 a tedy 12letého minima. Celkový index klesl ostře o 4,0 bodů na 90,1 bodů z 94,1 bodů v srpnu. Vzestup byl dán silným oslabením indexu sentimentu firem o 4,0 bodů na 93,6 bodů z 97,6 bodů v srpnu. Index sentimentu domácností prudce klesl o 4,4 bodů na 72,7 bodů z 77,1 bodů v srpnu. Sentiment ekonomiky slábne kvůli stále rostoucí prudké inflaci, Ukrajinské krizi a velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou nedaleko k minimům od listopadu 2012. Rekordně hodně domácností proto běduje pohledem finanční situace, jak meziročním srovnáním zhoršení tak i výhledem. Firmy ale hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů.

Index souhrnného indikátoru ekonomického sentimentu (9 2022, v bodech)

Skutečnost: 90,1
Očekávání:  
Předchozí:   94,1

Index firemního sentimentu (9 2022, v bodech)

Skutečnost: 93,6
Očekávání:  
Předchozí:   97,6

Index spotřebitelského sentimentu (9 2022, v bodech)

Skutečnost: 72,7 (minimum od počátku sledování 5 2012)
Očekávání:  
Předchozí:   77,1 

Rozbor: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v září vůči srpnu opět a silně oslabil, s výrazným poklesem sentimentu firem i domácností. Poslední jmenovaný se opět ponořil na svoji nejslabší hodnotu v historii jeho sledování, minima od května 2012 a tedy 12letého minima.

Zhoršení firemního sentimentu vůči srpnu se dotklo 3 hlavních sektorů, tedy v průmyslu, obchodu a vybraných služeb, sentiment stavebnictví lehce vzrostl. Domácnosti hlásí obavy zhoršení v dalších 12 měsících jejich vlastní finanční situace i celkové ekonomické situace, růstu nezaměstnanosti a inflace

Hodnocení: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v září vůči srpnu opět a silně oslabil, s výrazným poklesem sentimentu firem i domácností. Poslední jmenovaný se opět ponořil na svoji nejslabší hodnotu v historii jeho sledování, minima od května 2012 a tedy 12letého minima.

Sentiment ekonomiky slábne kvůli stále rostoucí prudké inflaci, Ukrajinské krizi a velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou nedaleko k minimům od listopadu 2012. Rekordně hodně domácností proto běduje pohledem finanční situace, jak meziročním srovnáním zhoršení tak i výhledem. Firmy ale hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia