Makroekonomické události ČR: Indexy ekonomického sentimentu v srpnu opět oslabily

Makroekonomický zpravodaj
  |  
17.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v srpnu vůči červenci opět oslabil, když pokles sentimentu firem zčásti kompenzoval vzestup nálady domácností. Poslední jmenovaný vzrostl ze své nejslabší hodnoty v historii jeho sledování, minima od května 2012 a tedy 12letého minima. Celkový index klesl o 1,6 bodů na 94,1 bodů z 95,7 bodů v červenci. Vzestup byl dán oslabením indexu sentimentu firem o 2,6 bodů na 97,6 bodů z 100,2 bodů v červenci. Index sentimentu domácností vzrostl 3,5 bodů na 77,1 bodů z 73,6 bodů v červenci. Celkový i firemní sentiment se přes červencový pokles stále pohybují u maxim od světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009. Naopak sentiment domácností oslabil kvůli stále rostoucí prudké inflaci, Ukrajinské krizi a velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou nedaleko k minimům od listopadu 2012. Rekordně hodně domácností proto běduje pohledem finanční situace, jak meziročním srovnáním zhoršení tak i výhledem. Firmy ale hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů.

Index souhrnného indikátoru ekonomického sentimentu (8 2022, v bodech)

Skutečnost: 94,1
Očekávání:  
Předchozí:   95,7

Index firemního sentimentu (8 2022, v bodech)

Skutečnost: 97,6
Očekávání:  
Předchozí:   100,2

Index spotřebitelského sentimentu (8 2022, v bodech)

Skutečnost: 77,1
Očekávání:  
Předchozí:   73,6 (minimum od počátku sledování 5 2012)

Rozbor: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v srpnu vůči červenci opět oslabil, když pokles sentimentu firem zčásti kompenzoval vzestup nálady domácností. Poslední jmenovaný vzrostl ze své nejslabší hodnoty v historii jeho sledování, minima od května 2012 a tedy 12letého minima. 

Zhoršení firemního sentimentu se dotklo všech 4 hlavních sektorů, tedy v průmyslu, obchodu, vybraných službách a ve stavebnictví. 

Hodnocení: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v srpnu vůči červenci opět oslabil, když pokles sentimentu firem zčásti kompenzoval vzestup nálady domácností. Poslední jmenovaný vzrostl ze své nejslabší hodnoty v historii jeho sledování, minima od května 2012 a tedy 12letého minima. 

Celkový i firemní sentiment se přes červencový pokles stále pohybují u maxim od světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009. Naopak sentiment domácností oslabil kvůli stále rostoucí prudké inflaci, Ukrajinské krizi a velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou nedaleko k minimům od listopadu 2012. Rekordně hodně domácností proto běduje pohledem finanční situace, jak meziročním srovnáním zhoršení tak i výhledem. Firmy ale hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia