Makroekonomické události ČR: Ekonomický sentiment v březnu vzrostl, nálada domácností silně vzrostla na maximum od října 2021

Makroekonomický zpravodaj
  |  
28.03.2024
  |  
Josef Kvarda
Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v březnu k únoru posílil, když vzestup sentimentu firem doplnilo robustní zesílení nálady domácností. Ta vystoupala až na maximum od října 2021. Morálka firem včetně jednotlivých sektorů je podprůměrná, sentiment stavebnictví je nad dlouhodobým průměrem. Optimismus přes pokles stále hlásí hlavně služby a taky obchodníci, byť jejich dobrá morálka už je jen slabá. Naopak pesimismus stále převládá zejména ve stavebnictví a taky v průmyslu. Nálada domácností se březnovým růstem dostala k svému dlouhodobému průměru, když z rekordních minim (v říjnu 2022) během pár měsíců silně vzrostla. Celkový index ekonomického sentimentu ČR vzrostl o 3,6 bodů na 94,2 bodů z 90,6 bodů v únoru. Sentiment ekonomiky zůstává oslaben kvůli stále silné inflaci, doznívajícím Ukrajinské a energetické krizi, velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou a s tím spojeným zastavením růstu ekonomiky, stále však přehledně nad historickým minimem koronavirového prvního úderu a v polovině intervalu od tohoto minima k maximu v minulé dekádě.

Index souhrnného indikátoru ekonomického sentimentu (2 2024, v bodech)

Skutečnost: 94,2
Očekávání:
Předchozí:   90,6

Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v březnu k únoru posílil, když vzestup sentimentu firem doplnilo robustní zesílení nálady domácností. Ta vystoupala až na maximum od října 2021. Morálka firem včetně jednotlivých sektorů je podprůměrná, sentiment stavebnictví je nad dlouhodobým průměrem. Optimismus přes pokles stále hlásí hlavně služby a taky obchodníci, byť jejich dobrá morálka už je jen slabá. Naopak pesimismus stále převládá zejména ve stavebnictví a taky v průmyslu. Nálada domácností se březnovým růstem dostala k svému dlouhodobému průměru, když z rekordních minim (v říjnu 2022) během pár měsíců silně vzrostla. Sentiment ekonomiky zůstává oslaben kvůli stále silné inflaci, doznívajícím Ukrajinské a energetické krizi, velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou a s tím spojeným zastavením růstu ekonomiky, stále však přehledně nad historickým minimem koronavirového prvního úderu a v polovině intervalu od tohoto minima k maximu v minulé dekádě. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia