Makroekonomické události ČR: Ekonomický, firemní i spotřebitelský sentiment v říjnu opět oslabil

Makroekonomický zpravodaj
  |  
25.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v říjnu vůči září opět, tentokrát mírně oslabil, s menším poklesem sentimentu firem i domácností. Poslední jmenovaný se opět ponořil na svoji nejslabší hodnotu v historii jeho sledování, minima od května 2012 a tedy 12letého minima. Celkový index klesl mírně o 0,3 bodů na 89,8 bodů z 90,1 bodů v září. Pokles byl dán mírným oslabením indexu sentimentu firem o 0,2 bodů na 93,4 bodů z 93,6 bodů v září. Index sentimentu domácností decentně klesl o 0,8 bodů na 71,9 bodů z 72,7 bodů v září. Sentiment ekonomiky slábne kvůli stále rostoucí prudké inflaci, Ukrajinské krizi a velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou nedaleko k minimům od listopadu 2012. Rekordně hodně domácností proto běduje pohledem finanční situace, jak meziročním srovnáním zhoršení tak i výhledem. Firmy ale hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů.

Index souhrnného indikátoru ekonomického sentimentu (10 2022, v bodech)

Skutečnost: 89,8
Očekávání:
Předchozí:   90,1

Index firemního sentimentu (10 2022, v bodech)

Skutečnost: 93,4
Očekávání:
Předchozí:   93,6

Index spotřebitelského sentimentu (10 2022, v bodech)

Skutečnost: 71,9 (minimum od počátku sledování 5 2012)
Očekávání:
Předchozí:   72,7

Rozbor: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu vříjnu vůči září opět, tentokrát mírně oslabil, s menším poklesem sentimentu firem i domácností. Poslední jmenovaný se opět ponořil na svoji nejslabší hodnotu v historii jeho sledování, minima od května 2012 a tedy 12letého minima.

Vůči září se nečekaně a silně na maximum od června zvýšila důvěra v obchodě, naopak silněji opět klesl sentiment průmyslu.

"Nejvyšší v historii jsou obavy domácností ze zhoršení jejich vlastní finanční situace. Velké obavy také panují z vývoje celkové hospodářské situace a ze zvyšování nezaměstnanosti," sdělila Silvie Vyplašilová z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Hodnocení: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu vříjnu vůči září opět, tentokrát mírně oslabil, s menším poklesem sentimentu firem i domácností. Poslední jmenovaný se opět ponořil na svoji nejslabší hodnotu v historii jeho sledování, minima od května 2012 a tedy 12letého minima.

Sentiment ekonomiky slábne kvůli stále rostoucí prudké inflaci, Ukrajinské krizi a velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou nedaleko k minimům od listopadu 2012. Rekordně hodně domácností proto běduje pohledem finanční situace, jak meziročním srovnáním zhoršení tak i výhledem. Firmy ale hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia