Makroekonomické události Čína: HDP ve třetím čtvrtletí posílil víc, než se čekalo, přesto trendově růst ekonomiky slábne

Makroekonomický zpravodaj
  |  
24.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Ekonomika Čínské lidové republiky ve třetím čtvrtletí 2022 posílila víc, než se čekalo. Přesto trendově její slábne. Čínu opakovaně nejvíc sráží vlny koronavirové pandemie, strukturální změny, oslabení realitního trhu a taky světové ekonomiky. Zejména ve druhém kvartálu zemi velmi silně zasáhla další vlna koronavirové pandemie, kdy se uzavírky a restriktivní opatření nevyhnuly ani největším městům a značné části ekonomiky. Od třetího kvartálu pandemie polevila a otevřenější ekonomika se nastartovala do silnějšího růstu. Hrubý domácí produkt Čínské lidové republiky ve třetím čtvrtletí mezikvartálně vzrostl víc, než se čekalo, 3,9 %, trh čekal jeho růst jen 3,5 % po poklesu 2,7 % (revize snížení z 2,6 %) v předchozím kvartálu. Meziroční růst zesílil na 3,9 %, trh čekal jeho menší zpomalení jen na 3,4 % z růstu 0,4 % ve druhém čtvrtletí. Ztráta druhého čtvrtletí podstatně sníží celoroční růst ekonomiky. Ten je v riziku zejména právě ze strany pandemie, Čína ale značně doplatí na slábnutí světové ekonomiky. Analytici podle agentury Reuters očekávají zpomalení celoročního růstu ekonomiky až na 3,2 %, což by bylo nejméně za téměř 50 let. Oficiální cíl Číny ukládá ekonomice růst 5,5 %. Ještě před úderem koronavirové pandemie růst ekonomiky slábl. Poslední pandemické 3 roky v Číně znamenaly trvající rozkolísání ale hlavně oslabení ekonomického cyklu. To je dáno i trvající vládní ultrastriktní politikou nulové tolerance vůči koronaviru, kdy jeho zvýšený výskyt bývá provázen tvrdými uzavírkami ekonomické aktivity.

Čínská lidová republika: Změna hrubého domácího produktu (3Q 2022, mezikvartálně) 

Skutečnost:    3,9 % 
Očekávání:      3,5 % 
Předchozí:    - 2,7 % (revize z - 2,6 %)

Čínská lidová republika: Změna hrubého domácího produktu (3Q 2022, meziročně)

Skutečnost:    3,9 %
Očekávání:     3,4 %
Předchozí:      0,4 %

Ekonomika Čínské lidové republiky ve třetím čtvrtletí 2022 posílila víc, než se čekalo. Přesto trendově její slábne. Čínu opakovaně nejvíc sráží vlny koronavirové pandemie, strukturální změny, oslabení realitního trhu a taky světové ekonomiky. Zejména ve druhém kvartálu zemi velmi silně zasáhla další vlna koronavirové pandemie, kdy se uzavírky a restriktivní opatření nevyhnuly ani největším městům a značné části ekonomiky. Od třetího kvartálu pandemie polevila a otevřenější ekonomika se nastartovala do silnějšího růstu. Ztráta druhého čtvrtletí podstatně sníží celoroční růst ekonomiky. Ten je v riziku zejména právě ze strany pandemie, Čína ale značně doplatí na slábnutí světové ekonomiky. Analytici podle agentury Reuters očekávají zpomalení celoročního růstu ekonomiky až na 3,2 %, což by bylo nejméně za téměř 50 let. Oficiální cíl Číny ukládá ekonomice růst 5,5 %. Ještě před úderem koronavirové pandemie růst ekonomiky slábl. Poslední pandemické 3 roky v Číně znamenaly trvající rozkolísání ale hlavně oslabení ekonomického cyklu. To je dáno i trvající vládní ultrastriktní politikou nulové tolerance vůči koronaviru, kdy jeho zvýšený výskyt bývá provázen tvrdými uzavírkami ekonomické aktivity. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia