Makroekonomické a finanční události USA: Guvernér Fedu Powell říká, že inflace může být zkrocena bez “velmi vysokých sociálních nákladů”

Makroekonomický zpravodaj
  |  
08.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Guvernér centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powell řekl, že Fed zůstává zaměřen na cíl dostat inflaci pod kontrolu. Naznačil však lehké přistání americké ekonomiky, tedy bez krutých dopadů na ekonomiku. Komentáře guvernéra nepřekvapují, Fed bude pokračovat v silném zvyšování úrokových sazeb do doby jasného snížení a stabilizace inflace k jeho cíli 2,0 %.

USA: Vystoupení guvernéra centrální banky Federálního rezervního systému Jerome Powella v Cato institutu 

Rozbor, důležité komentáře: Podle guvernéra Fed neustoupí z plánovaného zdražování peněz, dokud nebude centrální banka se svým posláním hotova. “Potřebujeme konat teď, přímo, silně tak jako doteď tak dlouho, dokud nebudeme s naší prací hotovi. Fed má a přijímá odpovědnost za cenovou stabilitu.” Přesto podle něj toho lze dosáhnout bez “velmi vysokých sociálních nákladů”. 

Powell v referenci na prudké zvyšování úrokových sazeb až k 10 % začátkem 80. let minulého století Fedem pod vedením legendárním Paulem Volckerem, které vedlo k silné recesi a prudkému růstu nezaměstnanosti k 10 % uvedl, že se Volcker snažil vykořenit roky rostoucích inflačních očekávání, které sytily inflaci a mzdy. Podle Powella předchozích několik pokusů Volckera snížit inflaci selhalo, než uspěl právě se silným zvyšováním úrokových sazeb. Podle Powella by zkrocení inflace mohlo tentokrát dopadnout lépe bez těžkých dopadů na ekonomiku vzhledem k tomu, že inflační očekávání zůstávají ukotvena kolem cíle inflace Fedu 2,0 %. 

Powell připomněl, že i kdyby nezaměstnanost začala růst rychleji vůči očekáváním, Fed zůstane orientován na cenovou stabilitu. “Historie varuje před předčasně uvolněnou politikou,” dodal.

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Guvernér centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powell řekl, že Fed zůstává zaměřen na cíl dostat inflaci pod kontrolu. Naznačil však lehké přistání americké ekonomiky, tedy bez krutých dopadů na ekonomiku. Komentáře guvernéra nepřekvapují, Fed bude pokračovat v silném zvyšování úrokových sazeb do doby jasného snížení a stabilizace inflace k jeho cíli 2,0 %. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia