Makroekonomické a finanční události eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová vystoupením v Evropském parlamentu nepřekvapila

Makroekonomický zpravodaj
  |  
27.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová v pravidelném vystoupení v Evropském parlamentu nepřekvapila. Komentáře těsně zrcadlí rétoriku banky k poslednímu zasedání monetární politiky 8.9., na kterém zvýšila svoje hlavní úrokové sazby silněji, než se čekalo a naznačila další utahování monetární politiky. Důvodem je aktualizace inflačních rizik. Snižovat se by se inflace měla v celoročních vyjádřeních již od příštího roku, to by ale stále měla být vysoko 5,5 %. ECB podstatně navýšila projekce inflace a vedle toho citelně snížila předpovědi ekonomického růstu. Podle banky bude ekonomika k závěru tohoto roku a v prvním kvartálu roku 2023 stagnovat. ECB v prohlášení potvrdila očekávání zvyšování úrokových sazeb na dalších několika zasedáních monetární politiky. Ve vystoupení v září pak Lagardeová uvedla, že by inflační tlaky měly působit déle. Monetární politika v roce 2022 zůstane expanzivní, byť značně méně, než letos a loni. O jejím dalším směru rozhodne tendence inflace, který je značně nejistý.

Eurozóna: Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové pči slyšení Výboru ekonomických a monetárních záležitostí Evropského parlamentu

Rozbor, důležité komentáře: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová v pravidelném vystoupení v Evropském parlamentu nepřekvapila. Komentáře těsně zrcadlí rétoriku banky k poslednímu zasedání monetární politiky 8.9., na kterém zvýšila svoje hlavní úrokové sazby silněji, než se čekalo a naznačila další utahování monetární politiky.

Lagardeová dále Evropský parlament informovala o aktualizaci probíhající práce na začlenění úvah změn klimatu do operací monetární politiky ECB. Eurosystém bude brát v úvahu skóre klimatu emitentů při všech nákupech korporátních dluhopisů v kontextu pokračujících reinvestičních nákupů Eurosystému. To povede k nákupu více dluhopisů vydávaných společnostmi s dobrou klimatickou výkonností a méně dluhopisů od těch se slabou klimatickou výkonností. Tato opatření omezí expozici Eurosystému do finančního rizika ve vztahu ke klimatu stejně jako podpoří zelenou transformaci ekonomiky ve shodě s cíli Evropské unie klimatické neutrality. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová v pravidelném vystoupení v Evropském parlamentu nepřekvapila. Komentáře těsně zrcadlí rétoriku banky k poslednímu zasedání monetární politiky 8.9., na kterém zvýšila svoje hlavní úrokové sazby silněji, než se čekalo a naznačila další utahování monetární politiky. Důvodem je aktualizace inflačních rizik. Snižovat se by se inflace měla v celoročních vyjádřeních již od příštího roku, to by ale stále měla být vysoko 5,5 %. ECB podstatně navýšila projekce inflace a vedle toho citelně snížila předpovědi ekonomického růstu. Podle banky bude ekonomika k závěru tohoto roku a v prvním kvartálu roku 2023 stagnovat. ECB v prohlášení potvrdila očekávání zvyšování úrokových sazeb na dalších několika zasedáních monetární politiky. Ve vystoupení v září pak Lagardeová uvedla, že by inflační tlaky měly působit déle. 

Monetární politika v roce 2022 zůstane expanzivní, byť značně méně, než letos a loni. O jejím dalším směru rozhodne tendence inflace, který je značně nejistý. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia