Makroekonomické a finanční události eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová v blogu ECB zdůraznila trvající důležitost politiky změny klimatu

Makroekonomický zpravodaj
  |  
14.11.2022
  |  
Josef Kvarda
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová v blogu ECB nezmínila aktuální ani budoucí ekonomický vývoj či monetární politiku. Lagardeová signalizovala, že i když ECB nyní řeší hlavně vysokou inflaci a ekonomické nesnáze, nespouští z dohledu dlouhodobé cíle a vize včetně změny klimatu. ECB v posledních měsících podobně jako jiné světové centrální banky kvůli silné inflaci významně tlumi monetární expanzi silným zvyšováním úrokových sazeb.

Komentáře prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové v blogu ECB: Malování většího obrázku: udržení změny klimatu v programu

Rozbor, důležité komentáře:Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová v blogu ECB nezmínila aktuální ani budoucí ekonomický vývoj či monetární politiku. Lagardeová signalizovala, že i když ECB nyní řeší hlavně vysokou inflaci a ekonomické nesnáze, nespouští z dohledu dlouhodobé cíle a vize včetně změny klimatu.

Podle Lagardeové je zelenější ekonomika jedinou cestou, jak zabránit nejhorším klimatickým scénářům. Prezidentka sdělila, že je nutné snížit emise skleníkových plynů na čistou nulu. Podle ní, pokud taková změna přijde brzo, dlouhodobé přínosy daleko převáží krátkodobé náklady těchto změn. Klimatické změny mohou podle Francouzky zvyšovat inflaci, zatímco posun k hospodárnějším obnovitelným zdrojům by měl nakonec pomoci inflaci zpomalit.

Lagardeová uvedla činy ECB k podpoře zelenější ekonomiky: úprava držby korporátních dluhopisů, infrastruktury zajištění i risk managementu s lepší reflexí rizik klimatu. Jako dohled, ECB pracuje na tom, aby zajišťovala, že banky budou zahrnovat klimatická rizika v jejich obchodních a úvěrových rozhodnutích. ECB podle Lagardeové analyzuje dopad změny klimatu na ekonomiku a finanční stabilitu.

Lagardeová vyzvala k mezinárodní spolupráci a transparentnosti k dosahování dlouhodobé transformace. Jako příklad uvedla ocenění negativního vlivu oxidu uhličitého, značné investice do inovativních zelených technologií, konzistentní a srovnatelná data klimatu a jasné a včasné trajektorie. "Pokud budeme všichni znát o probíhajících procesech a budeme transparentní o pravdivých nákladech změny klimatu a přínosech zelené transformace, lidé a firmy budou rozumět, že změna jejich chování není dobrá jen pro planetu, ale dává i jednoduchý ekonomický smysl."

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová v blogu ECB nezmínila aktuální ani budoucí ekonomický vývoj či monetární politiku. Lagardeová signalizovala, že i když ECB nyní řeší hlavně vysokou inflaci a ekonomické nesnáze, nespouští z dohledu dlouhodobé cíle a vize včetně změny klimatu.

ECB v posledních měsících podobně jako jiné světové centrální banky kvůli silné inflaci významně tlumi monetární expanzi silným zvyšováním úrokových sazeb.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia