Makroekonomické a finanční události eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová říká, že monetární politika se má posunout do neutrální pozice

Makroekonomický zpravodaj
  |  
05.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová řekla, že ECB musí minimálně zastavit stimulaci ekonomiky monetární politikou. Jde pravděpodobně o referenci k zvýšení úrokových sazeb zpět do neutrálního teritoria. To je definováno úrovní úrokových sazeb, které ani nestimulují, ani neomezují ekonomický růst za jinak stejných podmínek. Komentáře prezidentky nepřekvapují. Lagardeová tak potvrzuje rétoriku banky posledního zasedání měnové politiky 8.9. Tehdy banka potvrdila signály dalšího zvyšování úrokových sazeb. Zvyšování úrokových sazeb je příznivé pro euro a nepříznivé pro akcie a dluhopisy, i když monetární politika ECB jako celek ještě zůstává expanzivní (přes zastavení kvantitativního uvolňování a zvyšování úrokových sazeb od letošního druhého pololetí) vzhledem k tomu, že úrokové sazby jsou stále nízké a objem nakoupených cenných papírů a tím i zvýšení peněz v oběhu jsou masivní.

Eurozóna: Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové 

Rozbor, důležité komentáře: Lagardeová řekla, že ECB musí minimálně zastavit stimulaci ekonomiky monetární politikou. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Komentáře bankéřky jsou pravděpodobně referencí k zvýšení úrokových sazeb zpět do neutrálního teritoria. To je definováno úrovní úrokových sazeb, které ani nestimulují, ani neomezují ekonomický růst za jinak stejných podmínek. Komentáře prezidentky nepřekvapují. Lagardeová tak potvrzuje rétoriku banky posledního zasedání měnové politiky 8.9. Tehdy banka potvrdila signály dalšího zvyšování úrokových sazeb. Zvyšování úrokových sazeb je příznivé pro euro a nepříznivé pro akcie a dluhopisy, i když monetární politika ECB jako celek ještě zůstává expanzivní (přes zastavení kvantitativního uvolňování a zvyšování úrokových sazeb od letošního druhého pololetí) vzhledem k tomu, že úrokové sazby jsou stále nízké a objem nakoupených cenných papírů a tím i zvýšení peněz v oběhu jsou masivní.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia