Makroekonomické a finanční události eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová potvrdila signály dalšího zvyšování úrokových sazeb

Makroekonomický zpravodaj
  |  
12.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová potvrdila signály dalšího zvyšování úrokových sazeb. Řekla, že zvyšování úrokových sazeb je nejlepším nástrojem v boji s vysokou inflací. Lagardeová tak potvrdila rétoriku banky posledního zasedání měnové politiky 8.9. Tehdy banka uvedla signály dalšího zvyšování úrokových sazeb. Monetární politika ECB jako celek ještě zůstává expanzivní (přes zastavení kvantitativního uvolňování a zvyšování úrokových sazeb od letošního druhého pololetí) vzhledem k tomu, že úrokové sazby jsou stále nízké a objem nakoupených cenných papírů a tím i zvýšení peněz v oběhu jsou masivní, banka však tuto monetární expanzi snižuje.

Eurozóna: Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové v Institutu mezinárodních financí IIF ve Washingtonu

Rozbor, důležité komentáře: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová potvrdila signály dalšího zvyšování úrokových sazeb. Řekla, že zvyšování úrokových sazeb je nejlepším nástrojem v boji s vysokou inflací. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová potvrdila signály dalšího zvyšování úrokových sazeb. Lagardeová tak potvrdila rétoriku banky posledního zasedání měnové politiky 8.9. Tehdy banka uvedla signály dalšího zvyšování úrokových sazeb. Monetární politika ECB jako celek ještě zůstává expanzivní (přes zastavení kvantitativního uvolňování a zvyšování úrokových sazeb od letošního druhého pololetí) vzhledem k tomu, že úrokové sazby jsou stále nízké a objem nakoupených cenných papírů a tím i zvýšení peněz v oběhu jsou masivní, banka však tuto monetární expanzi snižuje.  

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia