Makroekonomické a finanční události eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová potvrdila potřebu dále zvyšovat úrokové sazby

Makroekonomický zpravodaj
  |  
02.11.2022
  |  
Josef Kvarda
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová potvrdila potřebu dále zvyšovat úrokové sazby kvůli vysoké inflaci. Uvedla rovněž, že výhled růstu ekonomiky se od poslední projekce ECB v září snížil. Komentáře prezidentky nepřekvapují. Kulminace zvyšování úrokových sazeb se bude odvíjet od momentu snížení inflace k tomu by mělo docházet již v příštích měsících, otázkou však je, vzhledem k tomu, že inflace již je velmi vysoká, zda to bude pro ECB dostatečné a nebude úrokové sazby zvyšovat déle.

Eurozóna: Interview prezidentky ECB Christine Lagardeové pro internetový portál pobaltských zemí, Litvy, Lotyšska a Estonska

Rozbor, důležité komentáře: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová potvrdila potřebu dále zvyšovat úrokové sazby kvůli vysoké inflaci. Uvedla rovněž, že výhled růstu ekonomiky se od poslední projekce ECB v září snížil.

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová potvrdila potřebu dále zvyšovat úrokové sazby kvůli vysoké inflaci. Uvedla rovněž, že výhled růstu ekonomiky se od poslední projekce ECB v září snížil. 

Komentáře prezidentky nepřekvapují. Kulminace zvyšování úrokových sazeb se bude odvíjet od momentu snížení inflace k tomu by mělo docházet již v příštích měsících, otázkou však je, vzhledem k tomu, že inflace již je velmi vysoká, zda to bude pro ECB dostatečné a nebude úrokové sazby zvyšovat déle. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia