Makroekonomické a finanční události eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová nezmínila ekonomický vývoj ani monetární politiku

Makroekonomický zpravodaj
  |  
08.12.2022
  |  
Josef Kvarda
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová ve vystoupení nezmínila ekonomický vývoj ani monetární politiku. ECB pokračuje v politice silného zvyšování úrokových sazeb s cílem snížit velmi vysokou inflaci teprve mírně vykazující známky kulminace k jejímu cíli 2,0 %.

Eurozóna: Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky a předsedkyně Evropské rady pro systémová rizika (ESRB) Christine Lagardeové na téma Makroobezřetnostní politika v Evropě: Stavba odolnosti v náročném prostředí na 6. výroční konferenci ESRB

Rozbor, důležité komentáře: Lagardeová pochválila bankovní sektor za podporu a stabilizaci ekonomiky a finančního systému během koronavirové krize na rozdíl od předchozí globální krize, hospodářské a finanční v letech 2008 - 2009, kdy banky na nečekanou situaci pohledem regulace a dohledu nebyly připraveny. Lagardeová připomněla některá zranitelná místa finančního systému oblasti s rostoucím podílem na finančním trhu, nebankovních institucí, jmenovitě fondy peněžního trhu.

Prezidentka rovněž zmínila pro tvůrce politiky včetně makroobezřetnostních autorit nutnost opatrného posouzení, zda a jak krypto ekosystém potřebuje být regulován. Zmínila, že Evropa je v této oblasti v čele s dohodou Trhy v regulaci kryptoaktiv (MiCA) poskytující konzistentní rámec pro emisi a poskytování služeb kryptoaktiv v Evropské unii.

V této souvislosti zmínila výjimečnou volatilitu kryptoaktiv s tím, že znamenají značná rizika pro spotřebitele. Uvedla prudký pokles hodnoty bitcoinu přibližně během roku o 75 % z vrcholu v listopadu 2021 i nedávný listopadový chaotický pád kryptoburzy FTX kdysi oceňované 32 mld. USD.

Zatímco byl podle Francouzky dopad těchto událostí dosud pod kontrolou, systémová rizika by mohla snadno vzrůst na základě rostoucího propojení krypto ekosystému a tradičního finančního systému.

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová ve vystoupení nezmínila ekonomický vývoj ani monetární politiku. ECB pokračuje v politice silného zvyšování úrokových sazeb s cílem snížit velmi vysokou inflaci teprve mírně vykazující známky kulminace k jejímu cíli 2,0 %.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia