Makroekonomické a finanční události eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová naznačila výrazné riziko silného poklesu cen aktiv

Makroekonomický zpravodaj
  |  
21.06.2022
  |  
Josef Kvarda
Prezidentka Evropská centrální banky Christine Lagardeová ve vystoupení pozice předsedkyně Evropské rady pro systémová rizika ESRB v Evropském parlamentu naznačila výrazné riziko silného poklesu cen aktiv. ECB tento rok pokračuje v útlumu ultraexpanze monetární politiky. K 30.6. uzavírá dlouhodobý program kvantitativního uvolňování a od července po více než 11 letech banka hlásí zahájení cyklu zvyšování úrokových sazeb.

Eurozóna: Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové z pozice předsedkyně Evropské rady pro systémová rizika ESRB v Hospodářském a měnovém výboru Evropského parlamentu v Bruselu

Rozbor, důležité komentáře: Riziko dalšího a možná prudkého poklesu cen aktiv zůstává závažné. 

Celkově rizika sektoru rezidenčních realit jsou vysoce závislá na scénářích. Pokud zpomalení (ekonomického) růstu Evropské unie bude mírné, slabá místa tohoto sektoru by měla dále vzrůst, což posílí důvod pro implementaci dalších makroobezřetnostních opatření k posílení opatrného úvěrování a odolnosti. Naopak zhmotnění krajních scénářů by mohlo přinést konec cyklu cen rezidenčních realit. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Prezidentka Evropská centrální banky Christine Lagardeová ve vystoupení pozice předsedkyně Evropské rady pro systémová rizika ESRB v Evropském parlamentu naznačila výrazné riziko silného poklesu cen aktiv. ECB tento rok pokračuje v útlumu ultraexpanze monetární politiky. K 30.6. uzavírá dlouhodobý program kvantitativního uvolňování a od července po více než 11 letech banka hlásí zahájení cyklu zvyšování úrokových sazeb.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia