Makroekonomické a finanční události eurozóna: ECB silně zvýšila úrokové sazby, víc, než se čekalo, opět navýšila projekce inflace a snížila výhled růstu HDP a potvrdila další zvyšování úrokových sazeb

Makroekonomický zpravodaj
  |  
08.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Evropská centrální banka zvýšila své hlavní úrokové sazby víc, než čekal trh, o 0,75 procentního bodu, dle očekávání trhu. Hlavní úr. sazba hlavních refinančních operací ECB tak vzrostla na 1,25 %. Důvodem je aktualizace inflačních rizik. Snižovat se by se inflace měla v celoročních vyjádřeních již od příštího roku, to by ale stále měla být vysoko 5,5 %. ECB podstatně navýšila projekce inflace a vedle toho citelně snížila předpovědi ekonomického růstu. Podle banky bude ekonomika k závěru tohoto roku a v prvním kvartálu roku 2023 stagnovat. ECB v prohlášení potvrdila očekávání dalšího zvyšování úrokových sazeb. Monetární politika v roce 2022 zůstane expanzivní, byť značně méně, než letos a loni. O jejím dalším směru rozhodne tendence inflace, který je značně nejistý.

Eurozóna: Rozhodnutí ECB úrokových sazeb (hlavní úroková sazba hlavních refinančních operací)

Skutečnost:  1,25 %
Očekávání:   1,25 %
Předchozí:    0,5 %

Eurozóna: Rozhodnutí ECB úrokových sazeb (depozitní úroková sazba)

Skutečnost:    0,75 %
Očekávání:     0,5 %
Předchozí:       0 %

Eurozóna: Rozhodnutí ECB úrokových sazeb (mezní úvěrová úroková sazba)

Skutečnost:  1,5 %
Očekávání:   
Předchozí:    0,75 %

Rozbor, důležité komentáře: Evropská centrální banka zvýšila své hlavní úrokové sazby víc, než čekal trh, o 0,75 procentního bodu dle očekávání trhu. Hlavní úr. sazba hlavních refinančních operací ECB tak vzrostla na 1,25 %. Důvodem je aktualizace inflačních rizik. Snižovat se by se inflace měla v celoročních vyjádřeních již od příštího roku, to by ale stále měla být vysoko 5,5 %. 

Ekonomická aktivita: ECB citelně snížila předpovědi ekonomického růstu. Podle banky bude ekonomika k závěru tohoto roku a v prvním kvartálu roku 2023 stagnovat. Pro roky 2022, 2023 a 2024 předpokládá růst HDP 3,1 % (dle červnové předpovědi 2,8 %), 0,9 % (dle červnové předpovědi 2,1 %) a 1,9 % (dle červnové předpovědi 2,1 %). Důvodem oslabení růstu ekonomiky podle banky bude 1) silná inflace ve spojení s výpadky dodávek plynu, 2) silný obrat aktivity služeb z prvního pololetí bude ochabovat, 3) slábnoucí světová ekonomika a horšící se směnné relace a 4) Nejistota zůstává vysoká a důvěra prudce padá. 

Inflace: ECB podstatně navýšila projekce inflace, v letech 2022, 2023 a 2024 v případě celkové inflace na 8,1 % (dle červnové předpovědi 6,8 %), 5,5 % (dle červnové předpovědi 3,5 %) a 2,3 % (dle červnové předpovědi 2,1 %) a v případě jádrové inflace bez cen potravin a energií na 3,9 % (dle červnové předpovědi 3,3 %), 3,4 % (dle červnové předpovědi 2,8 %) a 2,3 % (dle červnové předpovědi 2,3 %). Banka potvrdila, že by inflace měla ještě nějaký čas zůstat příliš vysoká, později by měla klesnout s tím jak by měli ochabnout její tahouni (stabilizace nákladů energií, rovněž by se měly uvolnit limity nabídky) a měla by se projevit normalizace monetární politiky.

Monetární politika: ECB v prohlášení potvrdila očekávání dalšího zvyšování úrokových sazeb.

Monetární politika v roce 2022 zůstane expanzivní, byť značně méně, než letos a loni. O jejím dalším směru rozhodne tendence inflace, který je značně nejistý. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Evropská centrální banka zvýšila své hlavní úrokové sazby víc, než čekal trh, o 0,75 procentního bodu dle očekávání trhu. Hlavní úr. sazba hlavních refinančních operací ECB tak vzrostla na 1,25 %. Důvodem je aktualizace inflačních rizik. Snižovat se by se inflace měla v celoročních vyjádřeních již od příštího roku, to by ale stále měla být vysoko 5,5 %. 

ECB v prohlášení potvrdila očekávání dalšího zvyšování úrokových sazeb. 

Monetární politika v roce 2022 zůstane expanzivní, byť značně méně, než letos a loni. O jejím dalším směru rozhodne tendence inflace, který je značně nejistý. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia