Makroekonomické a finanční události eurozóna: ECB s nečekaně výrazným zvýšením úrokových sazeb, prvním po 11 letech, naznačila jejich další zvyšování, komentáře nepřekvapily

Makroekonomický zpravodaj
  |  
25.07.2022
  |  
Josef Kvarda
Evropská centrální banka zvýšila své hlavní úrokové sazby z nulových hodnot víc, než čekal trh, o 0,5 procentního bodu, trh čekal zvýšení pouze o 0,25 procentního bodu. Důvodem je aktualizace inflačních rizik. Hlavní úr. sazba hlavních refinančních operací ECB tak vzrostla na 0,5 %. ECB v prohlášení naznačila vhodnost dalšího zvyšování úrokových sazeb. Monetární politika v roce 2022 zůstane ultraexpanzivní, byť značně méně, než letos a loni. O jejím dalším směru rozhodne tendence inflace, který je značně nejistý.

Eurozóna: Rozhodnutí ECB úrokových sazeb (hlavní úroková sazba hlavních refinančních operací)

Skutečnost:  0,5 %
Očekávání:   0,25 %
Předchozí:    0,0 %

Eurozóna: Rozhodnutí ECB úrokových sazeb (depozitní úroková sazba)

Skutečnost:     0 %
Očekávání:  - 0,25 %
Předchozí:   - 0,5 %

Eurozóna: Rozhodnutí ECB úrokových sazeb (mezní úvěrová úroková sazba)

Skutečnost:  0,75 %
Očekávání:   
Předchozí:    0,25 %

Rozbor, důležité komentáře: Evropská centrální banka zvýšila své hlavní úrokové sazby z nulových hodnot víc, než čekal trh, o 0,5 procentního bodu, trh čekal zvýšení pouze o 0,25 procentního bodu. Důvodem je aktualizace inflačních rizik. 

ECB v prohlášení naznačila vhodnost dalšího zvyšování úrokových sazeb. 

Banka potvrdila, že by inflace měla ještě nějaký čas zůstat příliš vysoká, později by měla klesnout s tím jak by se měly stabilizovat náklady energií, rovněž by se měly uvolnit limity nabídky. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Evropská centrální banka zvýšila své hlavní úrokové sazby z nulových hodnot víc, než čekal trh, o 0,5 procentního bodu, trh čekal zvýšení pouze o 0,25 procentního bodu. Důvodem je aktualizace inflačních rizik. 

ECB v prohlášení naznačila vhodnost dalšího zvyšování úrokových sazeb. 

Monetární politika v roce 2022 zůstane ultraexpanzivní, byť značně méně, než letos a loni. O jejím dalším směru rozhodne tendence inflace, který je značně nejistý. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia