Makroekonomicé události ČR: Indexy ekonomického sentimentu v červenci výrazně klesaly, index spotřebitelského sentimentu na rekordní minimum

Makroekonomický zpravodaj
  |  
13.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v červenci vůči červnu výrazně oslabil se značnými poklesy sentimentu firem i domácností. Poslední jmenovaný klesl na nejslabší hodnotu v historii jeho sledování, minimum od května 2012 a tedy na 12leté minimum. Celkový index klesl o 2,6 bodů na 95,7 bodů z 98,3 bodů v červnu. Vzestup byl dán oslabením indexu sentimentu firem o 2,9 bodů na 100,2 bodů z 103,1 bodů v červnu. Index sentimentu domácností klesl 1,1 bodů na 73,6 bodů z 74,7 bodů v červnu. Celkový i firemní sentiment se přes červencový pokles stále pohybují u maxim od světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009. Naopak sentiment domácností oslabil kvůli stále rostoucí prudké inflaci, Ukrajinské krizi a velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou nedaleko k minimům od listopadu 2012. Rekordně hodně domácností proto běduje pohledem finanční situace, jak meziročním srovnáním zhoršení tak i výhledem. Firmy ale hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů.

Index souhrnného indikátoru ekonomického sentimentu (7 2022, v bodech)

Skutečnost: 95,7
Očekávání:  
Předchozí:   98,3

Index firemního sentimentu (7 2022, v bodech)

Skutečnost: 100,2
Očekávání:  
Předchozí:   103,1

Index spotřebitelského sentimentu (7 2022, v bodech)

Skutečnost: 73,6 (minimum od počátku sledování 5 2012)
Očekávání:  
Předchozí:   74,7

Rozbor: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v červenci vůči červnu výrazně oslabil se značnými poklesy sentimentu firem i domácností. Poslední jmenovaný klesl na druhou nejslabší hodnotu v historii jeho sledování, minimum od května 2012 a tedy na 12leté minimum. 

„Pesimismus domácností sílí již pátý měsíc v řadě. Důvěra spotřebitelů v ekonomiku se v červenci dostala dokonce na nejnižší hodnotu v historii zjišťování. Spotřebitelé se domnívají, že jejich současná finanční situace, stejně jako celková hospodářská situace v České republice se zhoršuje, a že tento negativní trend bude pokračovat i v příštích měsících,“ sdělila Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů Českého statistického úřadu.

Hodnocení: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v červenci vůči červnu výrazně oslabil se značnými poklesy sentimentu firem i domácností. Poslední jmenovaný klesl na druhou nejslabší hodnotu v historii jeho sledování, minimum od května 2012 a tedy na 12leté minimum. 

Celkový i firemní sentiment se přes červencový pokles stále pohybují u maxim od světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009. Naopak sentiment domácností oslabil kvůli stále rostoucí prudké inflaci, Ukrajinské krizi a velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou nedaleko k minimům od listopadu 2012. Rekordně hodně domácností proto běduje pohledem finanční situace, jak meziročním srovnáním zhoršení tak i výhledem. Firmy ale hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia