Akciový trh USA: Wall Street získal se zmírněním inflace a optimistickou předpovědí Targetu

Makroekonomický zpravodaj
  |  
16.11.2023
  |  
Josef Kvarda
Akcie Spojených států amerických ve středu zavíraly mírně výše s tím, jak nová data inflace posílila naděje investorů, že centrální banka USA Federální rezervní systém již je se zvyšováním úrokových sazeb hotov. Akcie firem maloobchodního sektoru vzrostly s podporou optimistické předpovědi řetězce diskontních supermarketů Target.

Akcie Targetu skočily 17,8 %, svým největším denním procentuálním růstem od srpna 2019 poté, co firma předpověděla zisk čtvrtého kvartálu plošně nad očekáváním kvůli oslabení nákladů dodavatelských kanálů. 

Hlavní akciový index USA menších firem Russell 2 000 v úterý vyskočil 5,4 % a výkonnostně tak překonal širší trh vzhledem k větší závislosti menších firem na úvěrovém financování, které oceňují perspektivu zastavování zvyšování úrokových sazeb, zatímco na úrokové sazby citlivé sektorové akciové indexy realit a veřejných služeb hlavního akciového indexu S&P 500 vzrostly 5,3 % resp. 3,9 %. Všechny tyto tři akciové indexy registrovaly svoje největší denní procentuální růsty od 10. listopadu 2022. 

Ve středu hlavní akciový index širšího trhu S&P 500 (.SPX) vystoupil 0,16 % na 4 503 bodů, hlavní akciový index blue-chips největších a nejvýznamnějších firem USA Dow Jones Industrial Average (.DJI) posílil 0,47 % na 34 991 bodů a hlavní akciový index USA dominantně technologických akcií Nasdaq Composite (.IXIC) vzrostl 0,07 % na 14 104 bodů. 

V týdenním srovnání index S&P 500 minulý týden vzrostl 1,3 %, index Dow Jones Industrial Average přidal 0,7 % a index Nasdaq Composite vyrostl 2,4 %. 

Očekávání trhu, že Fed podrží cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate beze změn na svém nejbližším a posledním zasedání monetární politiky tento rok 12. - 13.12. je již plně započítáno podle nástroje CME FedWatch Tool. Po slabších datech říjnové spotřebitelské i produkční inflace trh se značně zvýšilo očekávání prvního snížení cíle minimálně o 25 bps v květnu. 

Hlavní akciové indexy USA se pohybují značně pod svými maximy z července. Geopolitický svár odvíjející se z konfliktu Izraele a teroristické organizace Hamás stejně jako silný růst výnosů státních dluhopisů USA v posledních týdnech zatížily trhy. V listopadu ale akciové indexy skočily výše na vlně nad očekávání příznivé firemní výsledkové sezóny a očekávání uzavření cyklu zvyšování úrokových sazeb Fedem. 

Hlavní akciové indexy USA v září vykázaly své nejsilnější měsíční procentuální poklesy tohoto roku. Všechny tři hlavní akciové indexy USA rovněž zaznamenaly své první kvartální poklesy v roce 2023. 

V kvartálním srovnání za třetí čtvrtletí index S&P 500 klesl 3,6 %, Dow Jones Industrial Average 2,6 % a Nasdaq Composite 4,1 %. 

V říjnu všechny tři hlavní akciové indexy USA oslabily třetí měsíc v řadě, S&P 500 2,2 %, Dow Jones Industrial Average 1,4 % s nejdelším ztrátovým sledem (v měsíčním srovnání) od doby úderu pandemie na trhy začátkem roku 2020. V září pak index S&P 500 odepsal 4,9 %, Dow Jones Industrial Average 3,5 % a index Nasdaq Composite 5,8 %. 

Hlavní akciový index USA Nasdaq Composite táhne letošní růst akciového trhu USA s pomocí silného růstu cen akcií velkých technologických růstových firem. 

Hlavní akciové indexy USA, S&P 500, Nasdaq Composite a Dow Jones Industrial Average letos silně rostly s růsty cen akcií velkých technologických firem trhu jako producent iPhonů Apple, producent čipů Nvidia a výrobce elektrických automobilů Tesla i s podporou fenoménu umělé inteligence. Ceny akcií firem mimo technologie ovšem rostou taky s tím, jak jejich nižší valuace přitahují investory. Wall Street tento rok podpořily firemní výsledky USA s výhledem přiblížení Fedu závěru jeho cyklu zvyšování úrokových sazeb s poklesem inflace a s tím, jak investoři přijímali myšlenku odolně silného trhu práce s optimismem, že Fed zvládne dosáhnout "měkkého přistání" ekonomiky bez výraznější a delší recese vzdor signálům hospodářské recese a vzdorující stále vysoké jádrové spotřebitelské inflaci (bez cen potravin a energií). 

Hlavní akciové indexy USA od začátku roku po svých velkých ztrátách v roce 2022 (hlavně kvůli vysoké inflaci a silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou USA, Federálním rezervním systémem oslabující poptávku a ekonomický růst) silně posílily s tím, jak data inflace ukazují, že její pokles k normálu může být se slábnoucí ekonomikou možný i při trvale rekordně silném trhu práce. To by umožnilo Fedu nejen dále snížit tempo zvyšování cíle své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate (které banka používá s cílem snížit vysokou inflaci), ale i jej zcela zastavit a zanedlouho přejít i do jeho snižování. 

Makroekonomická data poslední dobou potvrzují jen mírný růst ekonomiky, jen drobné slábnutí trhu práce a pokles inflace, byť spotřebitelská jádrová inflace zůstává silná. 

Fed podle posledních zářijových makroekonomických projekcí počítá jen s mírným oživováním slabšího růstu ekonomické aktivity a dále s oslabením trhu práce i inflace. Vzhledem k strnulosti síly spotřebitelské jádrové inflace a inflačního tlaku silného trhu práce Fed ještě kalkuluje s dílčím pokračováním zvyšování cíle Federal Funds Rate ve čtvrtém čtvrtletí, od příštího roku pak s jeho snižováním. Celkově nové zářijové projekce přinesly zvýšení výhledu ekonomického růstu, trhu práce i úrokových sazeb v roce 2023 i 2024, které by měly zůstat výše delší dobu. Po jeho agresivním zvyšování v roce 2022 jde o další krok s cílem dostat pod kontrolu vysokou inflaci a snížit ji k normálu a cíli Fedu 2 %. Případný rychlejší dezinflační trend může vést k tomu, že Fed již v tomto cyklu zpřísňování monetární politiky cíl Federal Funds Rate již měnit nebude. Předpokládáme, že makroekonomické projekce včetně Federal Funds Rate se přibližně potvrdí.

Komentáře Fedu budou nadále pod mikroskopem trhu kvůli očekávání budoucí trajektorie úrokových sazeb, zda cyklus zvyšování úrokových sazeb může spět k svému konci a vůči signálům, jak dlouho by mohly úrokové sazby zůstat zvýšeny.

Firemní výsledková sezóna USA třetího kvartálu graduje s tahem všech svých pilířů, přesáhla již svou polovinu. Dosud z více než 403 firem indexu S&P 500, které již reportovaly své výsledky do pátku, 81,6 % podle dat London Stock Exchange Group překonalo očekávání a pouze 14,9 % očekávání nenaplnilo.

Trh podle dat London Stock Exchange Group čeká, že zisky firem indexu S&P 500 ve třetím čtvrtletí agregátně meziročně vzrostly 5,7 %, více, než na začátku měsíce 1,6 % a pro čtvrté čtvrtletí 7,2 %, méně než 11 % předpovídaných 1.10. Ve druhém čtvrtletí zisky meziročně klesly 2,8 %. 

Středeční objem 11,67 mld. zobchodovaných akcií burz USA překonal denní klouzavý průměr plné denní obchodní seance posledních 20 obchodních dnů 11,15 mld. zobchodovaných akcií.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia