Akciový trh USA: Wall Street prodloužil růst, pomohl odraz cen akcií technologického sektoru

Makroekonomický zpravodaj
  |  
24.01.2023
  |  
Josef Kvarda
Wall Street v pondělí zavíral ostře výše podpořen silně rostoucími cenami akcíí sektoru technologií s tím jak investoři začali týden plný firemními výsledky s obnoveným enthusiasmem pro vůdce trhu, růstové akcie oslabené minulý rok.

V pondělí hlavní akciový index širšího trhu S&P 500 (.SPX) získal 1,19 % na 4 020 bodů, hlavní akciový index blue-chips největších a nejvýznamnějších firem USA Dow Jones Industrial Average (.DJI) posílil 0,76 % na 33 630 bodů a hlavní akciový index USA dominantně technologických akcií Nasdaq Composite (.IXIC) vzrostl 2,01 % na 11 364 bodů.

Hlavní akciové indexy USA od začátku roku po svých velkých ztrátách v roce 2022 silně posílily s tím, jak data inflace ukazují, že její pokles k normálu může být se slábnoucí ekonomikou možný i při trvale rekordně silném trhu práce. To by umožnilo centrální bance USA, Federálnímu rezervnímu systému nejen dále snížit tempo zvyšování cíle své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate (které banka používá s cílem snížit vysokou inflaci), ale i jej zcela zastavit a zanedlouho přejít i do jeho snižování.

Obchodníci čekají, že Fed zvýší na příštím zasedání monetární politiky 31.1. - 1.2. cíl Federal Funds Rate jen o 25 bps po zvýšení o 50 bps na předchozím zasedání 13. - 14.12. Fed čeká, že cíl Federal Funds Rate do konce roku 2023 bude zvýšen přibližně ještě na 5,1 %.

Ve vztahu s probíhající firemní výsledkovou sezónou čtvrtého čtvrtletí zisky firem indexu S&P 500 mají podle dat poskytovatele dat a infrastruktury finančních trhů Refinitivu v meziročním srovnání za čtvrté čtvrtletí meziročně klesnout 3,0 %. Na začátku roku se predikoval přibližně poloviční pokles 1,6 %.

Pondělní objem 11,99 mld. zobchodovaných akcií burz USA překonal denní průměr plné denní obchodní seance posledních 20 obchodních dnů 10,62 mld. zobchodovaných akcií.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia