Akciový trh USA: Wall Street končil s ekonomickými daty výše, ceny akcií Arm Holdings s debutem silně vzrostly

Makroekonomický zpravodaj
  |  
18.09.2023
  |  
Josef Kvarda
Hlavní akciový index Spojených států amerických S&P 500 ve čtvrtek končil výše. Nad očekávání silnější ekonomická data zmírnila obavy z hospodářské recese bez zvýšení strachu zvýšení cíle hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate centrální banky USA Federálního rezervního systému na jeho zasedání monetární politiky 19. - 20.9. Ceny akcií firmy produkující výpočetní techniku Arm Holdings ovládanou japonskou SoftBank Group v jejich debutu na akciovém trhu silně vzrostly.

Ve čtvrtek hlavní akciový index širšího trhu S&P 500 (.SPX) vystoupil 0,84 % na 4 505 bodů, hlavní akciový index blue-chips největších a nejvýznamnějších firem USA Dow Jones Industrial Average (.DJI) posílil 0,96 % na 34 908 bodů a hlavní akciový index USA dominantně technologických akcií Nasdaq Composite (.IXIC) vzrostl 0,81 % na 13 926 bodů. 

Hlavní akciový index USA Nasdaq Composite táhne letošní růst akciového trhu USA s pomocí silného růstu cen akcií velkých technologických růstových firem. 

Hlavní akciové indexy USA, S&P 500, Nasdaq Composite a Dow Jones Industrial Average letos silně rostly s růsty cen akcií velkých technologických firem trhu jako producent iPhonů Apple, producent čipů Nvidia a výrobce elektrických automobilů Tesla i s podporou fenoménu umělé inteligence. Ceny akcií firem mimo technologie ovšem rostou taky s tím, jak jejich nižší valuace přitahují investory. Wall Street tento rok podpořily firemní výsledky USA s výhledem přiblížení Fedu závěru jeho cyklu zvyšování úrokových sazeb s poklesem inflace a s tím, jak investoři přijímali myšlenku odolně silného trhu práce s optimismem, že Fed zvládne dosáhnout "měkkého přistání" ekonomiky bez výraznější a delší recese vzdor signálům hospodářské recese a vzdorující stále vysoké jádrové spotřebitelské inflaci (bez cen potravin a energií). 

Hlavní akciové indexy USA od začátku roku po svých velkých ztrátách v roce 2022 (hlavně kvůli vysoké inflaci a silnému zvýšení úrokových sazeb silně posílily s tím, jak centrální bankou USA, Federálním rezervním systémem oslabující poptávku a ekonomický růst) data inflace ukazují, že její pokles k normálu může být se slábnoucí ekonomikou možný i při trvale rekordně silném trhu práce. To by umožnilo Fedu nejen dále snížit tempo zvyšování cíle své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate (které banka používá s cílem snížit vysokou inflaci), ale i jej zcela zastavit a zanedlouho přejít i do jeho snižování. 

Makroekonomická data poslední dobou potvrzují jen mírný růst ekonomiky, jen drobné slábnutí trhu práce a pokles inflace, byť spotřebitelská jádrová inflace zůstává silná. 

 V kontextu nestability finančního sektoru Fed podle posledních červnových makroekonomických projekcí počítá jen s mírným oživováním slabšího růstu ekonomické aktivity a dále s oslabením trhu práce i inflace. Vzhledem k strnulosti síly spotřebitelské jádrové inflace a inflačního tlaku silného trhu práce Fed ještě kalkuluje s dílčím pokračováním zvyšování cíle Federal Funds Rate ve druhém pololetí, od příštího roku pak s jeho snižováním.  Případný rychlejší dezinflační trend může vést k tomu, že Fed již v tomto cyklu zpřísňování monetární politiky cíl Federal Funds Rate již měnit nebude.Po jeho agresivním zvyšování v roce 2022 jde o další krok s cílem dostat pod kontrolu vysokou inflaci a snížit ji k normálu a cíli Fedu 2 %.Předpokládáme, že makroekonomické projekce včetně Federal Funds Rate se přibližně potvrdí.

Komentáře Fedu budou nadále pod mikroskopem trhu kvůli očekávání budoucí trajektorie úrokových sazeb, zda cyklus zvyšování úrokových sazeb může spět k svému konci a vůči signálům, jak dlouho by mohly úrokové sazby zůstat zvýšeny. 

Futures kontrakty úrokových sazeb naznačují, že obchodníci vidí stejně jako o den dříve pravděpodobnost 97 %, že Fed cíl Federal Funds na svém příštím zasedání monetární politiky 19. - 20.9. nezmění. Stejný výhled monetární politiky i na následující zasedání Fedu 31.10. - 1.11. nese pravděpodobnost 67 %, minulý den to bylo 61 %. Vyplývá to podle nástroje CME FedWatch.

Čtvrteční objem 10,0 mld. zobchodovaných akcií burz USA mírně překonal denní průměr plné denní obchodní seance posledních 20 obchodních dnů 9,9 mld. zobchodovaných akcií.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia