Události minulého týdne 15. - 21.8.: Biden uzákonil půlbilionový balíček změn klimatu, redukce cen léčiv apod., zápis Fedu hrozí dalším růstem úr. sazeb do pásma restrikce, prodeje starších domů ostře slábnou, smíšená regionální ekonomická aktivita

Makroekonomický zpravodaj
  |  
01.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Prezident Spojených států amerických Joe Biden svým podpisem uzákonil balíček okleštěný půlbilionový protiinflační balíček klimatických změn, redukce cen léčiv apod. Zápis centrální banky USA Federálního rezervního systému ze zasedání monetární politiky (26. - 27.7.) zahrozil další výrazným zvyšováním úrokových sazeb až do pásma restrikce. Prodeje starších resp. existujících domů i v červenci pokračovaly silným poklesem. Regionální data ekonomické aktivity byly v srpnu smíšené, výhledy pro začátek roku 2023 signalizují stagnaci ekonomické aktivity.

Makroekonomické události USA: Prezident Biden uzákonil balíček okleštěný půlbilionový protiinflační balíček klimatických změn, redukce cen léčiv apod. 

Prezident Spojených států amerických Joe Biden po schválení oběma komorami Kongresu, dolní Sněmovnou reprezentantů a horní Senátem podle očekávání svým podpisem uzákonil okleštěný půlbilionový protiinflační balíček klimatických změn, redukce cen léčiv apod. poté, co předlohu o pár dnů dříve těsně a přesně dle stranických linií schválila horní komora Kongresu Senát i jeho dolní komora Sněmovna reprezentantů. 

Makroekonomické a finanční události USA: Zápis Fedu (zasedání monetární politiky 26. - 27.7.) uvádí přes zlepšení slabost ekonomické aktivity a obavu z inflace a další výrazné zvyšování úr. sazeb do restriktivního pásma

Zápis centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému zasedání monetární politiky 26. - 27.7. uvádí přes zlepšení slabost ekonomické aktivity a obavu z inflace a hlavně pak další výrazné zvyšování úr. sazeb do restriktivního pásma.

Makroekonomické události USA: Prodeje starších domů pokračují v silném poklesu

Prodeje starších resp. existujících domů i v červenci pokračovaly silným poklesem. Jejich anualizovaný objem dosáhl na 4 810 000 z červnových 5 110 000, trh čekal pokles pouze na 4 890 000. Jde o jejich minimum od doby prvního úderu koronavirové pandemie na jaře 2020. Meziměsíčně prodeje ztratily 5,9 % po poklesu 5,5 % v červnu. Meziroční pokles vystoupal až na 20,2 % z červnových 14,4 %. Slabost poptávky a transakcí se začíná odrážet i v cenách domů. Meziročně sice jejich růst sotva postřehnutelně klesl na 10,8 % z červnových 12,8 %, jde však o jeho dlouhodobé minimum. Meziměsíčně ceny přestaly růst, klesly 2,4 %. Recese trhu domů, rovněž i prodejů nových domů není recesí cenovou, ještě v červnu byly ceny domů rekordní a v červencový ústup neznamená opuštění teritoria maxim. Prodeje domů oslabily kvůli rapidnímu zdražení hypotečních úvěrů. Trh sleduje i vzestup nabídky volných domů, ta ale zůstává stále napjatá, domy se na trhu příliš neohřejí, jejich doba v nabídkovém seznamu je stále rekordně krátká. Červencový trend bude v hlavních firmách prodejních objemů a cen pokračovat i ve druhém pololetí 2022. 

Makroekonomické události USA: Index ekonomické aktivity Fedu New Yorku v srpnu nečekaně silně propadl, nejvíce a na minimum od vypuknutí koronavirové pandemie 

Dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku index současné obecné ekonomické aktivity v srpnu k červenci nečekaně silně propadl. Jde o jeho nejsilnější pokles od vypuknutí koronavirové pandemie na jaře 2020, současně o druhý nejsilnější pokles v historii sledování tohoto ukazatele a na minimum od tohoto milníku. Hodnota patří k nejslabším v historii indexu. Solidní růst ekonomické aktivity z července tak prudce přešel do jejího silného poklesu, trh přitom čekal pouze snížení tempa jeho růstu ze solidního na nízké. Index překvapivě silně padl na 31,3 bodů z 11,1 bodů v červenci, trh čekal jeho pokles na 5,0 bodů. Podobně silně padl i index nových zakázek. Ty v červenci solidně klesaly, zatímco o měsíc dříve ještě mírně rostly. Cenové růsty vůči červenci zůstaly velmi robustní, ale cenové tlaky slábnou. Růst cen vstupů přes oslabení zůstal velmi silný, růst cen vlastní produkce meziměsíčně lehce posílil a zůstal silný. Růst zaměstnanosti k červenci klesl ze solidní na malou rychlost. Termíny dodávek potvrdily slábnoucí trend posledních měsíců, v srpnu se dokonce po dvou letech snížily (mírně), zatímco v červenci ještě lehce rostly. Očekávání růstu ekonomické aktivity začátku roku 2023 vůči červenci mírně vzrostla zpět do kladných hodnot, což ale zčásti souvisí s pádem index současné obecné ekonomické aktivity a snížením jeho srovnávací báze. Firmy nadále vyhlíží pokračování robustního růstu cen vstupů a vlastní produkce a taky solidní růst zaměstnanosti a decentní investiční aktivity (včetně výdajů technologií), v jejím případě ovšem značně méně, než v předchozích měsících. V roce 2021 růst ekonomické aktivity, inflačních tlaků a tlaků na produkční kapacity firem sílil ve spojitosti s otevřenější ekonomikou USA s pokračující ultraexpanzivní monetární a fiskální politikou. Letos by mělo dojít k oslabení ekonomického růstu, když poryvy koronavirové pandemie stále znamenají produkční omezení komponentů a materiálů, nabídky pracovních sil a silnou inflaci, kvůli níž stahuje svoji podporu centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém ve spojení s růstem úrokových sazeb. Nepříznivý vliv má i Ukrajinská krize. 

Makroekonomické události USA: Index současné ekonomické aktivity Fedu Philadelphie v srpnu nečekaně silně vzrostl zpět do pásma jejího růstu

Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie (včetně jejich půlročního výhledu) v srpnu k červenci vzrostl nečekaně silně. Solidní pokles obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu z července tak v srpnu přešel do jejího menšího růstu, trh čekal jen zmírnění tohoto poklesu na menší tempo. Index tak nečekaně silně vzrostl na 6,2 bodů z - 12,3 bodů v červenci, trh čekal jeho posílení jen na - 5,0 bodů. Pohledem průmyslových firem oblasti na jejich hospodaření silně klesl solidní pokles nových zakázek z července na malou rychlost. Růst cen těchto firem znázorňující inflační tlaky je stále robustní, avšak poslední dobou vykazuje značné zmírnění. Rychlost růstu cen vstupů klesla z velmi silné na silnou a rychlost růstu cen vlastní produkce oslabila ze silné na solidní. Růst zaměstnanosti těchto průmyslových firem meziměsíčně vzrostl a zůstal solidní. Půlroční výhled obecné ekonomické aktivity dle těchto firem pro úvod roku 2023 sice meziměsíčně vzrostl, ale stále pouze v pásmu recese podobně jako půlroční výhled jejich nových zakázek. Pro stejné období pak průmyslové firmy oblasti pohledem své aktivity čekají opět silný růst jejich cen vstupů a vlastní produkce, v obou případech víc, než předchozí měsíc. Výhled oživení zaměstnanosti se vůči červenci zlepšil. Meziměsíčně se zvýšil výhled investic z mírné do optimističtější polohy. Obecně a celkově, zpráva ve Spojených státech amerických naznačuje útlum ekonomické a investiční aktivity i růstu cen, který ale stejně jako trh práce má zůstat robustní. Zvyšování úrokových sazeb kvůli silné inflaci a Ukrajinská krize naznačují pokles ekonomického růstu a aktivity. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia