Události minulého týdne 14. - 20.11.: Indexy ZEW silně vzrostly, v USA demokraté ztratily Sněmovnu reprezentantů, průmyslová inflace a index Fedu Philadelphie silně klesly, maloobchodní tržby silně vzrostly, inflace má v roce 2023 silně klesnout (GS)

Makroekonomický zpravodaj
  |  
23.11.2022
  |  
Josef Kvarda
Indexy ZEW ekonomického sentimentu očekávání i současné situace v listopadu meziměsíčně nečekaně silně vzrostly. Ve Spojených státech amerických volby do Kongresu a regionů sice vrátily pod kontrolu dolní komoru Kongresu Sněmovnu reprezentantů Republikánské straně, jinak však ale slavili hlavně demokraté, jejichž ztráty nebyly takové, jak se čekalo. Udrželi většinu v horní komoře Kongresu Senátu a zabodovali rovněž v guvernérských volbách a volbách do parlamentů a referend některých států. Průmyslová inflace v říjnu a index obecné současné ekonomické aktivity v listopadu nečekaně oslabily, navíc výrazně. Investiční banka Goldman Sachs čeká v roce 2023 silný pokles inflace USA. Maloobchodní tržby v říjnu vzrostly nečekaně silně, celkově ale v reálném vyjádření stagnují.

Makroekonomické události eurozóna: Indexy ZEW v listopadu nečekaně silně vzrostly, očekávání prudce

Indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání i současné ekonomické situace Německa v listopadu nečekaně silně vzrostly. Očekávání vzrostla prudce, mnohem víc, než se čekalo. Slabost současné ekonomické situace i výhledu pro druhý kvartál roku 2023 se tak podstatně snížila, stále však zůstává velká. Očekávání jsou stále kolem úrovní minim posledních 3 velkých krizí Evropy, jimiž byly světová finanční a hospodářské krize 2008 - 2009, dluhová krize let 2010 - 2012 a koronavirová krize začátkem roku 2020. Podle institutu pesimismus ekonomických expertů (jejichž odpovědi tvoří průzkum) v listopadu klesl v případě současné ekonomické situace a čekají, že se v příštích 6ti měsících tato situace bude dále značně zhoršovat, byť o dost méně, než čekali v říjnu. Podle prezidenta ZEWu Achima Wambacha je vzestup očekávání pravděpodobně dán především nadějí, že inflace brzo klesne. V takovém případě by pak Evropská centrální banka nemusela zpřísnit monetární politiku tak tvrdě a/nebo tak dlouho, jaké byly obavy. Data jsou stále velmi zatížena Ukrajinskou krizí, jejíž začátek (koncem února) v březnu vyvolal historicky rekordní pád ekonomických očekávání (ještě víc než způsobil úder koronavirové pandemie na jaře 2020) blízko k minimům ze začátku pandemie. Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání Německa posílil nečekaně ostře 22,5 bodů na - 36,7 bodů z - 59,2 bodů v říjnu, trh čekal jeho růst jen na - 50,0 bodů. Index ZEW sentimentu současné ekonomické situace Německa vzrostl překvapivě silně, 7,7 bodů na - 64,5 bodů z - 72,2 bodů v říjnu, trh čekal jeho méně výrazný růst jen na - 68,4 bodů.

Politika USA:Republikáni získali většinu ve Sněmovně reprezentantů, ztíží vládu Bidenovi, senát ale udrželi demokraté, kteří uspěli i v dalších volbách

Republikánská strana ve volbách do Kongresu a regionů získala většinu v dolní komoře zákonodárného tělesa. Republikáni zaznamenali zisky zejména v tradiční baště demokratů New Yorku, což jim pomohlo zajistit většinu ve sněmovně. Prezident Demokratické strany Joe Biden se tak již nebude moci opřít o podporu celého Kongresu a nebude moci prosazovat výraznější reformy. Republikánská strana takbude blokovat výdaje administrativy prezidenta Joe Bidena a tlačit na nižší daně. Na druhou stranu ztráty mandátů v komoře se Demokratické straně podařilo minimalizovat, nebyly tak velké jak se předpokládalo. Současně se demokratům podařilo udržet kontrolu nad horní komorou Kongresu Senátem. V guvernérských volbách zapsali čisté zisky demokraté, kteří získali pozici v Arizoně, Marylandu a Massachusetts a ztratily pouze guvernéra v Nevadě. V parlamentech jednotlivých států demokraté nově získali kontrolu nad celým parlamentem Michiganu, Senátu Minnesoty a Sněmovny reprezentantů Pensylvánie, díky čemuž ve zmíněných státech ovládli celkovou vládu v Michiganu poprvé od roku 1985 a v Marylandu, Minnesotě a Massachusetts poprvé od roku 2015. V 6 státních referendech o udržení či posílení práv potratů demokraté jednotně vyhráli spolu s referendy o zvýšení minimální mzdy (Nebraska a Nevada), posílení programu Medicaid státního krytí zdravotní péče v Jižní Dakotě a legalizaci rekreačního užívání marihuany v Marylandu a Missouri. Celkově tak demokraté ve volbách nečekaně zabodovali proti historickému trendu velkých ztrát ve volbách poloviny prezidentského cyklu pro stranu ovládající Bílý dům. Červená vlna zisků Republikánské strany se nekonala. Volby rovněž potvrdily rozpolcenost v Republikánské straně, když kandidáti jejího guru, předchozího prezidenta Donalda Trumpa neuspěli tak jak se čekalo, což potvrzuje posílení moci a potenciálu jeho protikandidátů v primárních volbách strany pro prezidentské volby v roce 2024, pro něž podle očekávání Trump již oznámil kandidaturu. Trump je viněn z nepřesvědčivých výsledků voleb pro Republikánskou stranu. Neuspěli totiž jím podporovaní kandidáti nebo Ti, kteří po jeho vzoru stále odmítají uznat výsledky voleb v roce 2020. Právě výrazné obavy z extremismu, nedostatku respektu k demokratickým normám mezi republikány, potenciální Trumpova kandidatura k prezidentským volbám v roce 2024 a práva potratů byly hlavním důvodem relativně příznivých volebních výsledků Demokratické strany. Minoritní vliv mohly mít zvýšené obavy ze změny klimatu a relativní podpora politiky klimatu prezidenta Bidena. Volby tak dopadly obecně příznivě, neboť potvrdily základní demokratické hodnoty a současně dobře i pro zahraniční trhy a Evropu, neboť republikáni zvláště Ti podporující Trumpa spíše praktikují politiku orientovanou hlavně na USA.

Makroekonomické události USA: Průmyslová inflace v říjnu nečekaně značně zvolnila do pásma normálu!

Ve Spojených státech amerických v říjnu produkční ceny (měřené indexem cen producentů PPI) včetně svého jádra bez cen potravin a energií ukázaly nečekaně silný pokles inflace, v meziměsíčním měření již dokonce do pásma svého anualizovaného dlouhodobého normálu a cíle centrální banky USA Federálního rezervního systému 2,0 %. Meziměsíčně index vzrostl méně, než čekal trh, 0,2 %, trh čekal jeho růst až 0,4 %. Odchylka vůči tržnímu očekávání je ještě markantně většíkvůli revizi a snížení jeho růstu za září na 0,2 % z 0,4 %. Index PPI bez cen potravin a energií nečekaně stagnoval, trh čekal jeho růst 0,3 %. Data jsou ale vůči očekávání trhu ještě víceslabšíkvůli revizi a snížení jeho růstu za září na 0,2 % z 0,3 %. Meziročně růst indexu PPI klesl taky značně víc, než čekal trh, až na 8,0 % z 8,4 % v září (revize snížení z 8,5 %), trh čekal jeho o dost menší pokles jen na 8,3 %. Růst indexu PPI bez cen potravin a energií nečekaně a silně klesl až na 6,7 % z 7,2 % v září, trh čekal jeho stagnaci na 7,2 %. Silný růst produkčních cen je plošný. Trendy silného růstu inflace jsou patrné prakticky celý tento rok. Inflační tlaky plně proudí do spotřebitelské inflace. Inflace na firemní úrovni i spotřebitelské úrovni obecně značně překračuje cíl americké centrální banky, Federálního rezervního systému 2,0 %. Inflace je do značné míry tažena specifickými a jednorázovými jevy (poptávkové inflační tlaky spojené s otevíráním ekonomiky, nabídkové inflační tlaky s omezenými kapacitami ekonomiky, silný růst cen energií). Inflace během prvotního koronavirového šoku, který ji značně stlačil na produkční i spotřebitelské úrovni byla značně pod cílem centrální banky Spojených států amerických 2,0 %, na produkční i spotřebitelské úrovni ale během roku 2021 naplnila signály růstu inflačních tlaků a očekávání a přeskočilazmíněný cíl. V roce 2022 inflace dále akcelerovala, potáhla ji výše Ukrajinská krize. V posledních měsících se ale inflace včetně svého jádra v meziměsíčním měření již markantně snížila dokonce do pásma svého anualizovaného dlouhodobého normálu a cíle Fedu 2,0 %. Útlum ekonomické aktivity v důsledku zvýšených úrokových sazeb s poklesem cen ropy snižuje inflační tlaky.

Makroekonomické události USA: Inflace příští rok podle Goldman Sachs významně oslabí

Investiční banka Spojených států amerických Goldman Sachs předpovídá, že inflace USA v roce 2023 silně klesne kvůli polevení překážek dodavatelských řetězců, kulminaci inflace segmentu bydlení a kvůli pomalejšímu růstu mezd. Banka předpovídá, že preferovaný inflační ukazatel centrální banky, Federálního rezervního systému, jádrový index cen osobních spotřebitelských výdajů PCE (PCE bez cen potravin a energií) příští rok klesne na 2,9 % z aktuálních 5,1 %.

Makroekonomické události USA: Maloobchodní tržby v říjnu vzrostly nečekaně silně

Ve Spojených státech amerických v říjnu maloobchodní tržby vzrostly nečekaně silně a to i s zohledněním vysoké inflace. Zejména růst jejich jádra bez prodeje automobilů a benzínu značně překonal očekávání. Celkově však v reálném vyjádření s zohledněním inflace maloobchodní tržby stagnují. Meziměsíčně maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb vzrostly 1,3 %, když trh čekal jejich růst 1,0% po jejich stagnaci v září. V reálném vyjádření v roce 2021 spotřeba domácností robustně rostla. Pomohlo hlavně značné oslabení pandemie s robustní očkovací kampaní spojené s otevíráním ekonomiky a obchodů a taky záchranné státní balíčky ekonomice. Růst výdajů domácností v dalších kvartálech zvolnil odfázováním státní podpory domácnostem i přiblížením spotřebitelského chování k dlouhodobému normálu. Reálnému růstu spotřeby domácností letos odčerpala i inflace, vyšší úrokové sazby i nejistoty Ukrajinské krize se slábnoucí ekonomikou, která v prvním pololetí technicky vstoupila do recese (i přes rekordně silný trh práce). Ekonomická slabost by se měla ve druhém pololetí kvůli zmíněným důvodům ještě vystupňovat.

Makroekonomické události USA: Index současné ekonomické aktivity Fedu Philadelphie v listopadu nečekaně propadl

Index současné obecné ekonomické aktivitydle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie v listopadu k říjnu nečekaně propadl se signálem zvětšení recese z mírné hladiny na výraznou. Trh čekal naopak drobné snížení poklesu ekonomické aktivity. Pozitivem dat je však potvrzení ochabování tlaků kapacit a inflace. Podobně vyznívá i výhled pro druhý kvartál 2023.Index tak překvapivě a silně klesl až na - 19,4 bodů z - 8,7 bodů v říjnu, trh čekal jeho menší posílení na - 6,2 bodů. Obecně a celkově, zprávave Spojených státech amerických naznačuje útlum ekonomické a investiční aktivity i s tlaky na kapacity firem včetně trhu práce a růstu cen, které ale zůstávají robustní. Zvyšování úrokových sazeb kvůli silné inflaci a Ukrajinská krize naznačují pokles ekonomického růstu a aktivity.

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia