Politické události UK: Labouristé podle očekávání jasně zvítězili v parlamentních volbách

Makroekonomický zpravodaj
  |  
09.07.2024
  |  
Josef Kvarda
Labour Party, tedy levicově centristická strana jasně ovládla volby do dolní komory parlamentu, tedy Dolní sněmovny Velké Británie a Severního Irska. Výhra obnáší i pohodlnou absolutní většinu v komoře. Labouristé obdrželi 33,8 % hlasů počet poslanců navýšili o 211, zatímco Konzervativní strana, tedy zástupce pravého středu přišla o 251 poslaneckých mandátů a odchází do opozice. V Downing Street 10 tak ihned začal úřadovat Keir Starmer, vůdce strany práce, který vystřídal dosavadního premiéra konzervativců Rishiho Sunaka.

Labour Party volby vyhrála poprvé od roku 2005, čímž ukončila 14leté panování konzervativců. Ti utrpěli největší ztráty poslaneckých mandátů v historii. 

Dosud absolutní většinu ve sněmovně konzervativci, strana pravého středu po volbách v roce 2019, které potvrdily mandát politických sil usilujících o vyvedení země z Evropské unie. 

Od té doby se ale mnoho změnilo. Konzervativní strana prošla řadou skandálů a průzkumy začaly opět signalizovat preferenci členství v EU. Konzervativcům rovněž popularitu ubírá růst preferencí pravicové konkurence a euroskeptické strany Reform UK nestárnoucího nestora britské politiky a mága úspěchu brexitu Nigela Farage. 

Volby přinesly dílčí úspěchy stranám mimo hlavní bipolární politický systém, když podíl hlasů v součtu pro labouristy a konzervativce klesl na 57,4 %, minimum od roku 1918. Třetí největší stranou v nové Dolní sněmovně bude opět zástupce liberálního směru, tedy Liberální demokraté. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia