Očekávané makroekonomické události týdne 29.5. - 2.6. USA: Den obětí války, silný spotřebitelský sentiment a trh práce, recese regionální ekonomiky a průmyslu, pokles produktivity práce se silným růstem nomin. mezd a jednotkových prac. nákladů

Makroekonomický zpravodaj
  |  
25.05.2023
  |  
Josef Kvarda
Svátek Den obětí války - Memorial Day (29.5.), Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (5 2023, 30.5.), firemní barometr Chicaga (5 2023, 31.5.), produktivita práce, nominální mzdy a jednotkové pracovní náklady (1Q 2023, 1.6.), index ISM zpracovatelského průmyslu (5 2023, 1.6.) a trh práce (5 2023, 2.6.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 29.5. - 2.6. Spojených států amerických. Svátek Den obětí války (Memorial Day) znamená zavřené finanční trhy. Spotřebitelský sentiment se má meziměsíčně lehce snížit, avšak zůstat solidní. Recese aktivity ekonomiky regionu Chicaga se podle očekávání ekonomů zvýšila, měla však zůstat mírná. V ekonomice nyní převládá recese ekonomiky, sílení trhu práce, pokles produktivity práce, silný růst nominálních mezd a ještě silnější růst jednotkových pracovních nákladů a cen a tím i pokles reálných mezd. Index ISM zpracovatelského průmyslu se má vůči dubnu lehce snížit, mírná recese odvětví by se tak lehce zvýšila. Sílení trhu práce recesí ekonomiky zpomaluje. Sílení trhu práce recesí ekonomiky zpomaluje.

Svátek Den obětí války - Memorial Day (29.5.): Svátek znamená zavřené finanční trhy.

Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (5 2023, 30.5.): Spotřebitelský sentiment se má meziměsíčně lehce snížit, avšak zůstat solidní. Sentiment podpírají dlouhodobě optimistická hodnocení aktuálních podmínek trhu práce, naopak v půlročním hodnocení domácnosti mají obavy hlavně z vysoké inflace, vysokých úrokových sazeb a recese. 

Firemní barometr Chicaga (5 2023, 31.5.): Recese aktivity ekonomiky regionu Chicaga se podle očekávání ekonomů zvýšila, měla však zůstat mírná. Půlroční výhledy firem ke konci roku nenaznačují zlepšení, takže se vyhlíží pokračování menší recese se stagnací. 

Produktivita práce, nominální mzdy a jednotkové pracovní náklady (1Q 2023, 1.6.): Současné období slabosti ekonomiky v důsledku energetické, Ukrajinské krize, které vyvolaly krizi inflační a následně i prudké zvyšování úrokových sazeb a recesi hospodářství s sebou paradoxně nese další sílení trhu práce a tím i poklesy produktivity práce. S tím spojený silný růst nominálních mezd a ještě silnější růst jednotkových pracovních nákladů firmy řeší a zachraňují tak své zisky marže silným zvyšováním cen. Vysoká inflace převyšuje kvůli poklesu produktivity práce růst nominálních mezd, čímž reálné mzdy klesají. Tento vývoj bude během tohoto roku přibližně pokračovat, pouze tlak na zastavení sílení trhu práce a oslabení růstu mezd pomůže zredukovat tíži na jednotkové pracovní náklady a tím i na inflaci. 

Index ISM zpracovatelského průmyslu (5 2023, 1.6.): Index se má vůči dubnu lehce snížit, mírná recese odvětví by se tak lehce zvýšila. S poklesem poptávky, produkce a aktivity odvětví klesají i tlaky kapacit a inflace zpracovatelského průmyslu. 

Trh práce (5 2023, 2.6.): Sílení trhu práce recesí ekonomiky zpomaluje. Přesto jeho posilování je stále robustní, navíc podmínky trhu práce s rekordně nízkou nezaměstnanosti zůstávají velmi silné, trh je stále pohledem kapacit nabídky práce stále značně vyčerpaný. Růst nominálních mezd zůstává robustní. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Solidní spotřebitelský sentiment a trh práce jsou příznivé pro akcie a dolar a nepříznivé pro dluhopisy a zlato. Naopak slabost v podobě mírné recese regionální ekonomiky a zpracovatelského průmyslu je příznivá pro dluhopisy a zlato a nepříznivá pro akcie a dolar. Klesající produktivita práce s robustním růstem nominálních mezd a ještě silnějším růstem jednotkových pracovních nákladů jsou nepříznivé pro akcie, dolar, dluhopisy i zlato. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia