Očekávané makroekonomické události týdne 29.5. - 2.6. ČR: Ekonomika na přelomu roku v recesi, trh práce si udržuje rekordní sílu

Makroekonomický zpravodaj
  |  
25.05.2023
  |  
Josef Kvarda
Hrubý domácí produkt, revize, struktura (1Q 2023, 30.5.) a trh práce dle Českého statistického úřadu (4 2023, 1.6.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 29.5. - 2.6. České republiky. Ekonomika Česka patří mezi několik hospodářství Evropské unie, které trápí recese. Trh práce si udržuje rekordní sílu, protože firmy útlum své aktivity řešily rovněž s pomocí silného růstu cen.

Hrubý domácí produkt, revize, struktura (1Q 2023, 30.5.): Ekonomika Česka patří mezi několik hospodářství Evropské unie, které trápí recese. Menší poklesy ekonomiky v ČR převládají již od druhé poloviny roku zejména vlivem energetické, Ukrajinské krize, které vyvolaly krizi inflační a následně i prudké zvyšování úrokových sazeb a recesi hospodářství. Recese je vedena hlavně ze strany poklesů spotřeby domácností ovšem i investic firem. Naopak oživení zahraničního obchodu tažené uvolněním produkčních omezení s posílením produkce a exportu automobilů recesi tlumí. Ačkoliv všechny zmíněné krize uvolňují svůj stisk, úrokové sazby vzhledem k tomu, že inflace ještě minimálně letos zůstane velmi silná a úrokové sazby značně vysoko ne-li výše, oživení ekonomik letos bude jen mírné. To ukazují i předstihové indikátory sentimentu, kdy domácnosti zůstávají v pesimismu a opatrnost a tíseň potvrzují i sektory hospodářství, hlavně z produkční sféry (průmysl, stavebnictví) zvláště závislé na světové ekonomice (klíčový obchodní partner Německo je rovněž v recesi) a úrokových sazbách. 

Trh práce dle Českého statistického úřadu (4 2023, 1.6.): Trh práce si udržuje rekordní sílu, protože firmy útlum své aktivity řešily rovněž s pomocí silného růstu cen. Antiinflační tlaky a pokles poptávky ale firmy nutí řešit tlaky na ziskové marže i krácení pracovní síly. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost ekonomiky je příznivá pro dluhopisy a nepříznivá pro akcie a korunu, v případě síly trhu práce je tomu naopak, je příznivá pro akcie a korunu a nepříznivá pro dluhopisy. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia