Očekávané makroekonomické události týdne 26. - 30.9. USA: Spotřebitelský sentiment má zpevnit, prodeje nových domů, inflace i regionální ekonomická aktivita oslabit, Powell pravděpodobně nezmíní ekonomický vývoj či monetární politiku

Makroekonomický zpravodaj
  |  
27.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (9 2022, 27.9.), prodeje nových domů (8 2022, 27.9.), vystoupení guvernéra centrální banky Federálního rezervního systému Jerome Powella (28.9.), index cen osobních spotřebitelských výdajů (8 2022, 30.9.) a firemní barometr Chicaga (9 2022, 30.9.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 26. - 30.9. Spojených států amerických. Meziměsíčně se má spotřebitelský sentiment zvýšit, naopak prodeje nových domů a firemní barometr Chicaga mají klesnout. Trend jádrové spotřebitelské inflace má taky oslabit. Guvernér pravděpodobně na konferenci nepronese komentáře týkající se aktuálního či budoucího ekonomického vývoje či monetární politiky.

Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (9 2022, 27.9.): Meziměsíčně se má spotřebitelský sentiment zvýšit. Domácnosti mohou pozitivně reagovat na příznivější vývoj cen ropy a benzínu, tedy jejich poklesu. Spotřebitelský sentiment dlouhodobě drží hlavně silný trh práce, poslední data ekonomiky ale naznačila její recesi, silná inflace zůstává hlavním problémem domácností stejně jako pády akciového trhu. 

Prodeje nových domů (8 2022, 27.9.): Trh domů je v silném poklesu. Týká se to prodejů nových i starších/existujících domů hlavně kvůli prudkému zvýšení úrokových sazeb. Poslední měsíce naznačily, že se slabost začíná přenášet i do nové výstavby domů. 

Vystoupení guvernéra centrální banky Federálního rezervního systému Jerome Powella na Konferenci výzkumu komunitního bankovnictví 2022 v Saint Louis (28.9.): Guvernér pravděpodobně na konferenci nepronese komentáře týkající se aktuálního či budoucího ekonomického vývoje či monetární politiky. Fed agresivně zvyšuje úrokové sazby a na posledním zasedání monetární politiky 20. - 21.9. predikoval výrazně silnější tempo zvyšování než dle projekce v červnu, až o 1 procentní bod více. Cíl jeho hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate by se tak měl letos zvýšit podle uvedených projekcí až na 4,4 %. Důvodem je vysoká inflace, inflační tlaky, nejistoty a rizika. 

Index cen osobních spotřebitelských výdajů (8 2022, 30.9.): Trend jádrové spotřebitelské inflace (bez cen potravin a energií) má taky oslabit. Inflace zůstává silná i když poslední měsíce naznačily obrat trendu k jejímu poklesu včetně její jádrové složky. 

Firemní barometr Chicaga (9 2022, 30.9.): Firemní barometr Chicaga má meziměsíčně klesnout. Malý růst ekonomické aktivity regionu významně zastoupeném automobilovým průmyslem ze srpna se tak má dále snížit. Její výhledy firem z regionů rovněž indikují spíš stagnaci až recesi. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Solidní spotřebitelský sentiment je příznivý pro akcie a dolar a nepříznivý pro zlato a dluhopisy. Slabost trhu domů a regionální ekonomické aktivity je naopak nepříznivá pro akcie a dolar a je příznivá pro zlato a dluhopisy. Silná inflace je nepříznivá pro akcie, dluhopisy, dolar i zlato. Silné zvyšování úrokových sazeb Fedem je nepříznivé pro akcie, dluhopisy i zlato a je příznivé pro dolar. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia