Očekávané makroekonomické události týdne 24. - 28.10. USA: Spotřebitelský sentiment má v říjnu oslabit, prodeje nových domů slábnou, HDP ve třetím čtvrtletí má otočit z recese do růstu, mzdy a inflace ve třetím čtvrtletí resp. v září zůstávaly robustní

Makroekonomický zpravodaj
  |  
21.10.2022
  |  
Josef Kvarda
Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (10 2022, 25.10.), prodeje nových domů (9 2022, 26.10.), hrubý domácí produkt (3Q 2022, 27.10.), index zaměstnaneckých nákladů ECI (3Q 2022, 28.10.) a index cen osobních spotřebitelských výdajů PCE (9 2022, 28.10.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 24. - 28.10. Spojených států amerických. Spotřebitelský sentiment má v říjnu oslabit, prodeje nových domů slábnou, ekonomika ve třetím čtvrtletí má otočit z recese do růstu, růst mezd a inflace ve třetím čtvrtletí resp. v září zůstávaly robustní.

Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (10 2022, 25.10.): Spotřebitelský sentiment má v říjnu oslabit. Přesto zůstává solidní hlavně díky robustnímu trhu práce.

Prodeje nových domů (9 2022, 26.10.): Prodeje nových domů slábnou. Na trhu domů je slabost nejmarkantnější právě v jejich prodejích včetně starších/existujících domů. Do nové výstavby se promítá rovněž. Důvody oslabení, silná inflace, ekonomická a geopolitická nejistota je zastíněna faktorem zdražení hypotečních úvěrů. To má ještě pokračovat a tím se ještě zvýší slabost trhu domů. Na rozdíl od světové finanční a hospodářské krize let 2008 - 2009 kryjící se s poklesem trhu domů (již od roku 2006) ale tentokrát nabídka domů zůstává velmi nízká, proto i tlak na ceny není takový a ceny stále rostou, byť se slabostí poptávky jejich růst zpomaluje.

Hrubý domácí produkt (3Q 2022, 27.10.): Ekonomika ve třetím čtvrtletí má otočit z recese do růstu. Recese, dva mezikvartální poklesy HDP v řadě, hospodářství vykázalo v prvním pololetí hlavně tahem pádu investic v rezidenčním stavebnictví kvůli silnému růstu úrokových sazeb a taky oslabením výdajů domácností na zboží, což je rovněž důsledkem přísnější monetární politiky Fedu, ale taky strukturálními změnami s novou, mírnější fází koronavirové pandemie, kdy výdaje směřují spíše do služeb. Projevuje se negativně i nejrychlejší růst cen za posledních několik dekád i nejistoty o ekonomiku.

Index zaměstnaneckých nákladů ECI (3Q 2022, 28.10.): Růst mezd zůstává robustní, v posledním roste tento indikátor ukazuje jeho drobné zrychlování. Přesto inflace je silnější a reálné mzdy klesají.

Index cen osobních spotřebitelských výdajů PCE (9 2022, 28.10.): Inflace zůstává robustní. Inflační tlaky v produkční oblasti i ze strany energií již ochabují, ovšem ve spotřebitelském sektoru zatím inflace zůstává silná včetně jádrové inflace bez cen potravin a energií. Časem by se dezinflační tlaky měly promítnout i do obchodů a inflace by měla již brzo klesat.

Očekávaný dopad událostí na trhy: Robustní spotřebitelský sentiment a růst mezd jsou příznivé pro akcie a dolar a nepříznivé pro zlato a dluhopisy. Naopak slabost trhu domů a ekonomiky je příznivá pro zlato a dluhopisy a nepříznivá pro akcie a dolar. Silná inflace je nepříznivá pro akcie, dluhopisy, dolar i zlato.

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia