Očekávané makroekonomické události týdne 20. - 24.11. eurozóna: Ekonomiky eurozóny a Německa stagnují (PMI, HDP), firemní klima Německa zůstává oslabeno (Ifo)

Makroekonomický zpravodaj
  |  
16.11.2023
  |  
Josef Kvarda
Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny (11 2023, 23.11.), hrubý domácí produkt Německa (3Q 2023, revize, struktura, 24.11.) a index firemního klimatu Německa Ifo (11 2023, 24.11.). Hospodářství eurozóny a Německa stagnují. Firemní klima Německa zůstává oslabeno.

Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny (11 2023, 23.11.): Předstihové ukazatele aktivity hlavních sektorů největších ekonomik eura Francie a Německa i celé eurozóny vykazují recese. Ta je podle těchto dat silná ve zpracovatelském průmyslu ve Francii, Německu i eurozóně, solidní ve službách a celkové ekonomice Francie a v agregátní hospodářské aktivitě Německa a eurozóny. Ve službách Německa a eurozóny jsou poklesy menší. 

Hrubý domácí produkt Německa (3Q 2023, revize, struktura, 24.11.): Hrubý domácí produkt Německa stagnuje. Inflační, energetická a Ukrajinská krize teprve ustupují, úrokové sazby zůstávají vysoké, lidé neutrácejí a firmy neinvestují, zahraniční obchod je slabý. V recesi je celá ekonomika. Změny přinese až uvolnění přísných monetárních podmínek zřejmě od tohoto roku. 

Index firemního klimatu Německa Ifo (11 2023, 24.11.): Firemní klima Německa zůstává oslabeno. Mohou za to velmi slabá očekávání firem, ta v posledních kvartálech utlumila i hodnocení současné situace. Klima firem je bídné hlavně ve stavebnictví, nejvíce citlivém oboru ekonomiky na úrokových sazbách. Stavebnictví je na tom hůře než s vypuknutím Ukrajinské krize resp. v roce 2022 resp. než v éře pandemie. Slabost je výrazná rovněž v obchodě (maloobchod a velkoobchod) a poněkud i v zpracovatelském průmyslu. Služby si ještě udržují dílčí sílu, ale celkové jejich klima je stlačeno pesimismem celkové ekonomiky i oslabené poptávky domácností a firem. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost předstihových ukazatelů eurozóny resp. Německa je nepříznivá pro akcie a euro a je příznivá pro dluhopisy. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia